A 2. Eischen, te stellen clclti het vlg. materieel. Practisch gesproken, kunnen we voor het uitvoeren van een a.i.s. alle mogelijke en beschikbare vlgn. gebruiken, mits zij mitrailleurs hebben en bommen kunnen medevoeren. In geval van nood zou men dus zoowel jagers, als KNILM-vlgn. kunnen gebruiken. Een jager heeft echter het nadeel van een te geringe bommenlast, terwijl een KNILM-vlg. wel is waar een groote hoeveelheid kan medevoeren, maar onvoldoende wendbaar is. Beide typen zijn dus niet bij uitstek geschikt voor het uitvoeren van een a.i.s. Wil een vlg. ten volle geschikt zijn voor het onderwerpelijke doel, dan moeten we daaraan de volgende eischen stellenBij voorkeur twee-zitters, een groote wendbaarheid, groote snelheid en stijgvermogen bij den grond, een voldoende bommenlast kun nen medevoeren, en een krachtige vuuruitwerking hebben, spe ciaal in voorwaartsche richting. Wat de snelheid betreft, deze' dient ook weer niet al te groot te zijn, daar een groote snelheid wel is waar een meerdere mate van veiligheid geeft voor den aanvaller, doch het waarnemen van de doelen, en het werpen van de bom men lastiger wordtde hoeksnelheid wordt nml. te groot. Het is niet raadzaam, bij het uitvoeren van een a.i.s., sneller te vliegen dan 200 a 225 km per uur, hetgeen overeenkomt met een snelheid van 55 en 63 m per seconde. M.i. zijn dus onze oude CV-toestellen, die voor ander oorlogswerk uit den tijd raken, voor een a.i.s. nog wel bruikbaar. A 3. De voorbereiding. Alvorens het besluit te nemen tot een a.i.s., moet de opdracht gever over volledige en juiste gegevens beschikken, wil de aanval kans van slagen hebben. In de eerste plaats zal hij zijn gedachten moeten laten gaan over den aard van het doel, en in de tweede plaats zal een grondige bestudeering van de kaart noodzakelijk zijn, om vast te stellen, of het terrein, waarin het doel zich bevindt, zich wel leent voor het uitvoeren van den a.i.s. Lang niet elk terreingedeelte, lang niet elk weggedeelte, is hiervoor geschikt. De benoodigde gegevens kunnen worden verkregen door voor afgaande luchtverkenning, dan wel van de grondtroepen. Vooral in het laatste geval moeten we er rekening mee houden, dat een bericht als regel vrij veel tijd noodig heeft om zijn doel te bereiken en de omstandigheden zich belangrijk kunnen hebben gewijzigd, (verplaatsing, overgaan van den marsch tot rust, inslaan van een zijweg, enz.). Nadat de benoodigde gegevens zijn verkregen, zal de commandant, die den aanval moet uitvoeren, de noodige beve len geven. De tijd, noodig voor het onderhangen der bommen moet 110

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 28