tegenpartij de naderende vlgn. eerst ziet dan wel hoort. M.i. is het voor den aanvaller het meest voordeelig, om zoolang mogelijk ongezien te blijven, daar hij toch nog in het onzekere verkeert t.a.v. de richting, waaruit de a.i.s. zal plaats hebben. Teneinde aan de eischen geluidsdekking en gezichtsdekking te kunnen voldoen, zal reeds op een afstand van 10 a 15 km van het doel tot de scheervlucht moeten worden overgegaandaar mede breekt het moeilijkste moment voor den aanvoerder van den a.i.s. aan. Een grondige terreinkennis is zeer gewenscht, zoo niet vereischt, ter-wijl de hulp van een goed getrainden waar nemer, die gewend is met den voorvliegenden commandant samen te werken (koppels) hierbij van zeer groote waarde is. Het aanvliegen in scheervlucht van een bepaald punt geeft vele moeilijkhedendeze moeilijkheden moeten niet worden onder schat. Zelfs in een ons volkomen bekend terreingedeelte is de nadering in scheervlucht een handeling, welke de volle aandacht van vlieger en waarnemer eischt, wil men een redelijke kans hebben het doel juist aan te loopen. Wanneer wij dus zullen moeten ageeren in een betrekkelijk geheel onbekend terrein, dan zal de mogelijkheid, dat het doel wordt misgeloopen, in vele gevallen groot zijn. Middelen, om deze kans van misloopen te verminderen, zijn grondige bestudeering van zoo nieuw mogelijke kaarten en van luchtfoto's, alsmede, zoo mogelijk, het van te voren doen uitvoeren van luchtverkenningen. Ten slotte zal men nog gebruik kunnen maken van een „loods- vliegtuig", dat op grootere hoogte, de aanvallende afdeeling voor uit vliegt, en op deze wijze den weg aangeeftdat daardoor echter de verrassing ernstig in gevaar wordt gebracht, is een groot nadeel. Bij het bepalen van den naderingsweg zal de commandant er dus goed aan doen dezen zoodanig te kiezen, dat langs mar kante punten wordt gevlogen. Verder zal hij rekening moeten houden met den tactischen toestand. Eventueel door den vijand bezette gebieden zullen op minstens 20 km afstand moeten wor den gepasseerd, teneinde de verrassing niet in gevaar te brengen. A 5. De formatie. Bij het uitvoeren van een a. i. s. zal de aanvallende vliegtuigformatie zeer maniabel moeten zijnhet is dus uitgesloten, dat hiervoor groote verbanden worden gebruikt. In de practijk is gebleken, dat de patrouille van drie vlgn. zich het beste voor dit doel leentde afdeeling van 5 vlgn. is reeds te groot. In enkele bepaalde gevallen zal de formatie van vijf echter toepassing kunnen vinden, b.v. bij den aanval op vliegvelden (een kort, breed doel, waarbij dan niet gemanoeuvreerd behoeft te worden), en bij het aanvallen op lange collonnes, zich bewegende langs lange, rechte en geheel open wegen. Dit laatste geval zal 112

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 30