echter in onze Indische terreinen zelden voorkomen. Ik zal mij dus bepalen tot het bespreken van den aanval door drie vlgn. De patrouille van twee vlgn. kan den a.i.s. op twee wijzen uitvoeren, en wel in de bekende V-formatie, of in de echelon formatie. De V-formatie zou ik willen gebruiken bij het aanval len op bochtige wegen, in bedekt terrein, bij aanvallen op breede doelen als bivaks, vkegvelden, batterijen, enz., terwijl de echelon formatie zich beter leent voor het aanvallen op rechte, open en overzichtelijke wegen. De V-formatie. Een bochtige weg is zeer moeilijk precies te volgen, zelfs voor één vit. en bij flauwe bochten. Dit is wederom gebleken bij een onlangs gehouden oefeningOp een geheel open, rechten weg van 1 km. lengte, werden om de 200 m. kruisen uitgelegd, echter om beurten aan den linker, en aan den rechter kant van den weg, zoodat deze kruisen dus ongeveer twee m links en rechts van de as van den weg lagen. De bedoeling was, in één run op elk der kruisen een bom te werpen. Het mocht echter aan geen enkelen vlieger gelukken deze lijn met zeer zwakke bochten behoorlijk te volgen, en de bommen juist af te werpen, terwijl toch het werpen op een enkel doel zeer goede resultaten had opgeleverd. Ook bij een andere oefening bleek het niet mogelijk den weg te volgen. Het ligt dus voor de hand, dat we hierbij een andere methode zullen moeten toepassendeze methoden is m.i. de volgende Niet de weg wordt gevolgd, maar een denkbeeldige as, waarom de weg zich slingert. In V-formatie vliegende, zullen de vlgn. zich somtijds boven den weg bevindenwe hopen dan, dat zich hier juist doelen bevinden. De V-formatie stelt den Commandant in staat, binnen bepaalde grenzen zijn koers te wijzigen. Zou de echelon-formatie worden toegepast, dan bestaat eerder de kans, dat de achterman bij een binnenbocht in het gedrang komt, en zal moeten afzwaaien. Met dit laatste zal de voorvlieger terdege rekening moeten houden, indien hij besluit bij het aanvallen op een bochtigen weg toch het beloop daarvan te volgen. Voor wat betreft het uitvoeren van een a.i.s. op bochtige wegen, zegt Kol. Ilgen in I.M.T. 1934 Nr. 8 het volgende 113 Uit het vorenstaande volgt, dat de a.i.s. moeilijker goed is uit te voeren naarmate de weg meer bochten heeft. Begroeide wegen, b.v. die welke door kampongs of bosschen voeren geven tegen den a.i.s. reeds goede dekking, vooral als zij bovendien bochtig zijn. Het bren gen van gericht vuur uit de vóórmitrailleurs op den weg en het juiste afwerpen van de bommen is dan zeer moeilijk omdat de vliegtuigen den marschweg niet juist kunnen volgen en betrekkelijk hoog moeten blijven i.v.m. de hoogte van de begroeiing. Het streven moet dan ook zijn het moment van den a.i.s. zoodanig te kiezen dat het doel wordt aangetroffen op een lang recht weggedeelte, voerende door open terrein.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 31