Vervolgens rijst de vraag, hoe dikwijls een a.i.s. kan worden herhaald. Lukt het ons, den eersten aanval verrassend te doen zijn, dan bestaat groote kans, dat de tegenpartij zijn afweer middelen nog niet in werking heeft kunnen brengen en het per soneel nog geen tijd heeft gehad dekking te zoeken. Alle factoren zijn dan gunstig. Anders wordt het, wanneer wordt besloten, een tweeden aanval uit te voeren op het zelfde doel. Van verrassing kan dan geen sprake meer zijn, de afweermiddelen zijn klaar om ons te ontvangen, en het overige personeel heeft zich gedekt. Nu worden dus de omstandigheden voor den aanvaller uitermate ongunstig. We vallen dan aan op een gedeeltelijk verlaten weg, we zien practisch geen doelen, althans geen personeel en we wor den bovendien, ook al heeft de tegenpartij geen speciale afweer - mitrailleurs, ontvangen met geweer en mitrailleurvuur, waarvan we de uitwerking, ook al is deze wellicht niet zoo groot als de Amerikanen aangeven, toch in elk geval zeer is te vreezen. We loopen bij een tweeden aanval dus een groot risico, terwijl we zelf weinig resultaten zullen boeken. Uit het bovenstaande volgt dat als regel slechts één aanval zal worden gedaan. Slechts in uitzonderingsgevallen, bijv. het ontstaan van een paniek op den grond, dan wel bij een aanval op voertuigencolonnes met een zwakke personeelsbezetting, kan worden besloten tot het doen van twee of meer aanvallen. Kol. Ugen zegt hiervan Wat bereiken we nu met een a.i.s. Zooals straks zal blijken, is de uitwerking niet bijster grootwij moeten ons hier dan ook geen overdreven voorstelling van maken. Militar Wissenschaft- lische Mitteilungen (Nov. '34) zegt hierover het volgende 115 Naar mijne meening zal men, indien meer patrouilles voor dit doel beschikbaar zijn, dan ook beter doen, deze na elkaar in actie te bren gen met zoodanige tusschenpoozen, dat verondersteld kan worden, dat de colonne zich na den voorgaanden aanval heeft hersteld en de beweging weer is hervat. Ook de afweerwapens zijn dan weer in den marsch en, tenzij ze op speciale wijze worden vervoerd, niet tot on middellijk optreden gereed. Dergelijke bij herhaling uitgevoerde aan vallen ondermijnen bovendien het moreel van den tegenstander. Een afdeeling van 6 vliegtuigen kan na herhaald aanvallen een oponthoud geven van 2 uren aan een marschcolonne, bestaande uit een groep lichte artillerie, een regiment infie. en een compagnie strijd wagens of gedeelten van een divisie-munitietrein (gemotoriseerd of met paardentractie) Worden 18 vliegtuigen ingezet, dan verkrijgt men dezelfde werking tegen een inf. of art. brigade en een divisietrein. Infanterie, die maat regelen tegen vliegeraanvallen heeft genomen, lijdt bij den aanval in scheervlucht (éénmaal uitgevoerd) 1 tot 3 verliezeninfanterie in colonne (3 vliegtuigen op 1000 m colonnelengte, 9 vliegtuigen tegen een marschdiepte van 2Y2 tot 4 JA km): 2V2 tot 10 verliezen cava-

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 33