nen. Waar we natuurlijk ook bepaalde eischen moeten stellen aan de uitwerking van de enkele bom, mag dit gewicht ook weer niet te klein worden genomen. Zoo zien we in de verschillende landen scherfbommen in gebruik, waarvan het gewicht varieert tusschen 5 en 15 kg. Het afwerpen van de bommen geschiedt zonder richtmiddelen, dus over het handje, zooals de vakterm luidt. Het juist afwerpen is dus een routine-kwestie, welke routine met betrekkelijk weinig oefening is te verkrijgen. Telkens, wanneer de werper een doel ziet, zal hij een of meer bommen, naar gelang van de belangrijkheid en de grootte van het doel, laten vallen. Is het doel bij uitzondering lang en compact, bijvoorbeeld een opeengehoopte voertuigencolonne, dan zal de mogelijkheid bestaan, om de bommen in serie af te werpen. Ge schiedt het werpen op deze wijze door den waarnemer, dus met de achterafvuurkast, dan valt er om de 2/5 sec. een bom, dus om de 20 a 25 m. Werpt de vlieger, dus met de voorafvuurkast, dan kan hij de tusschenruimten tusschen de bommen naar willekeur regelen, hetgeen wel is waar eenige routine vereischt, doch zeer goed mogelijk is. Als regel echter zullen de doelen met variabele tusschenruimten zijn opgesteld en zullen er, zooals reeds gezegd, naar behoefte een of meer bommen worden geworpen. Met onze voorafvuurkast is zulks zeer goed mogelijk, met de achterafvuur kast minder, aangezien nieuwe afvuurkasten voor de waarnemers in bestelling zijn, zal op deze technische kwestie niet nader worden ingegaan. B3. Gasbommen. Met deze bommen kan men de tegenpartij oponthoud bezorgen. De marschsnelheid zal worden vertraagd, en het personeel zal eerder vermoeid raken. Gebruikt men gasbommen bij den aanval op rustende troepen b.v. op bivaks, dan zal de tegenpartij gedwon gen worden, te rusten met het gasmasker op van het rusten zal niet veel terecht komen, terwijl herhaalde gasaanvallen het mo reel ernstig zullen schaden. Bij aanvallen op vliegvelden met deze bommen zullen de ver schillende werkzaamheden aan vliegtuigen worden bemoeilijkt, terwijl het in sommige gevallen aan de terugkeerende vijandelijke vliegers niet mogelijk zal zijn te landen. Ik denk hierbij aan het gebruik van mosterdgas. B4. Brandbommen. Deze zullen in het algemeen geen toepassing vinden bij den aanval op marcheerende troepen, wel echter bij het uitvoeren van een a.i.s. op bivaks, opslagplaatsen en vooral vliegvelden. Worden 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 35