van 600 schoten per minuut, valt op elke 6 meter slechts 1 projectiel per mitrailleur. Vliegen wij echter bij een a.i.s. wel in een rechte lijn en met een constante declinatie van het vliegtuig? Dit zal m.i. alleen geschieden, wanneer de weg, waarop het doel zich bevindt, lang, recht, en geheel open is, dus geheel vrij van obstakels, en de vlieger een onbeperkt inzicht in dien weg heeft. Maar zulks zal uitzonde ring zijn. Echter kan in dit geval de vlieger door rechtuit en op con stante hoogte te vliegen den waarnemer een kans geven, om de bommen met vrijwel absolute zekerheid te werpen. Het vuren met de voormitrailleurs heeft dan geen zin en is slechts te beschouwen als munitieverspilling. Regel zal echter zijn, dat de vlieger nu eens zijn toestel moet optrekken over obstakels, dan weer moet bijste ken om doelen te zoeken, weer moet optrekken, enz. Ziet de vlieger daarbij een doel, dan zal hij in min of meerdere mate op dit doel steken, en bevindt dit doel zich, zij het dan ook een kort oogenblik, wel degelijk in een vuurbundel. Dit is geen pleidooi voor de uitwerking van het vuur der voor mitrailleurs. De vlieger kan maar een zeer kort oogenblik steken,, wil hij zijn toestel niet den grond in steken. De bestreken ruimte is klein en de tijd, beschikbaar om te richten, eveneens. Bovendien zal de vlieger een groot gedeelte van zijn aandacht moeten wijden aan het vliegen. Vermelding verdienen de volgende uitkomsten, welke in Amerika zijn verkregen met het werpen van bommen en het vuren uit vliegtuigen Uit bovenstaande gegevens valt de conclusie te trekken, dat het werpen van bommen voor de troepen op den grond veel gevaar- 119 1). Te Fort Benning werd in 1928 een proef genomen op een doel (voorstellende een bataljon infanterie) tellende schijven voor 550 man, 70 paarden en 29 voertuigen. Achtten vliegtuigen verschoten daarop 2891 patronen van 150 m hoogte, waarbij geen enkele schijf werd getroffen. 2). Ben bataljon sterk 300 man met gevechtstreinen op marsch langs een weg stelde zich op het signaal „luchtalarm" langs den kant van den weg in veiligheid. De plaatsen, ingenomen door de menschen, dieren en voertuigen, werden zorgvuldig vastgesteld, waarna schijven werden geplaatst, welke nauwkeurig de na het alarm door het bataljon ingenomen opstelling weergaven. Op dit doel voerden 18 vliegtuigen een aanval uit op 150 m hoogte, zij verschoten 444 mitrailleurkogels en wierpen 116 bommen van 8 kg. Een nauwkeurig onderzoek naar de resultaten wees uit dat 50 man, 29 paarden en 19 voertuigen waren getroffen door de bommen (enkele schijven waren geheel vernield) geen enkele mitrailleurkogel had echter de schijven getroffen. 3). In een bosch, lang 410 m, breed 60 tot 135 m, werden 750 een mansschijven geplaatst en verder schijven voorstellende 70 paarden, 20 voertuigen en 7 auto's. Vliegtuigen verschoten 2891 mitrailleur patronen en wierpen 120 bommen van 8 kg. Het resultaat was ge troffen door de bommen5 menschen, 20 paarden en 54 voertuigen en auto's.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 37