3. DE BIJZONDERE COLLECTIEVE BESCHERMING door F. SLEEBOS, Eerste Luitenant der Infanterie. Inleiding. Collectieve gasbescherming wordt, in tegenstelling met indivi- dueele verkregen door toepassing van middelen, welke verschillen de personen tezamen tegen inwerking van strijdgassen beschermen. Zij wordt toegepast in gevallen, waarbij: ci) geen of onvoldoende middelen aanwezig zijn voor indi- vidueele bescherming; b) het langdurig gebruik van individueele beschermingsmid delen zou leiden tot uitputting of onevenredig zware belasting van de betrokken personen; c) de noodzaak bestaat om te beschikken over ruimten waarin zonder gevaar voor gasvergiftiging in welken vorm ook, kan wor- den verbleven, hetzij voor het verrichten van allerlei arbeid, waar- bij een (langdurig) gebruik van individueele beschermingsmiddelen ongewenscht of onmogelijk is bijv. eten en drinken, behandeling en verpleging van gewonden, slapen, arbeid in commandoposten, herstelling gasmaskers, enz. enz., dan wel om zonder meer het oogenblik af te wachten waarop geen gasgevaar meer behoeft te worden gevreesd. De collectieve gasbescherming vormt een wel is waar niet on misbare, doch zeer zeker waardevolle aanvulling van de indivi dueele gasbescherming. Men onderscheidt: ade algemeen collectieve gasbescherming, welke slechts toereikend is voor een beperkten tijdsduur, b) de bijzonder collectieve gasbescherming, welke berekend is op ruimeren tijdsduur. Het principieele verschil tusschen algemeen- en bijzonder col lectieve bescherming van afgesloten ruimten ligt in de al of niet toepassing van luchtverversching. Voert men b.v. in een algemeen collectief beschermde ruimte zuivere of gezuiverde lucht aan, dan gaat deze over in een bijzonder collectief beschermde ruimte. Terwijl de algemeen collectieve bescherming op zeer verschillende 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 42