wijzen kan worden bereikt, waarop hier niet verder wordt inge gaan, past men uiteraard de bijzonder collectieve bescherming uit sluitend toe in goed afsluitbare ruimten, waarbij wijze van lucht- verversching en intensiteit aan bepaalde criteria en mogelijkheden gebonden zijn. Belangrijkste beginselen der bijzonder collectieve bescherming. Aangezien de bijzonder collectieve bescherming van ruimten be oogt een langdurig verblijf van menschen in die ruimten mogelijk te maken, is het noodzakelijk het door die menschen veroorzaakte zuurstofverlies op een of andere wijze aan te vullen. Voorts dienen ook overige door andere oorzaken, ontstane luchtverontreinigingen te worden opgeheven. Het eerste goede voorbeeld werd gegeven bij de indienststelling van de D. o.z. boot „U I". Voor de luchtregene- ratie voor deze boot werden talrijke proeven uitgevoerd. Elke proef duurde drie volle dagen, gedurende welke de proefpersoon onafgebroken in de metalen kamer verbleef. Zijn bezigheden be stonden in hoofdzaak uit lezen en op gezette tijden wat rondgaan. Uit deze proeven bleek dat bij minimalen arbeid gemiddeld ver bruikt worden 0,25 1 zuurstof /min./persoon onder afgifte van ongeveer 0,23 1 pers. min. koolzuur. Door verdere proeven in o.z. booten werden nog andere resul taten verkregen, in het bijzonder van belang voor het leven aan boord. Het zuurstof-verbruik in een onderzeeër bedraagt bij rustige ligging aan den grond gemiddeld 0,35 l/min./persoon, de kool- zuurproductie rond 0,33 1. Niet de relatieve, maar het absolute vochtigheidsgehalte van de lucht is voor het zich wel bevinden van de bemanning beslissend. Het controleeren van het vochtig heidsgehalte van de lucht is van belang, daar het sterk beïnvloed wordt door koken van spijzen en neerslag aan de scheepswanden, alsmede door het functionneeren van de kalipatronenbatterij, wel ke voor de luchtregeneratie dient. De temperatuur speelt hier geen groote rol i.v.m. de afkoeling door het zeewater. Ook dragen de afgekoelde wanden door „zweeten" tot vermindering van de vochtigheid bij. Schade aan de gezondheid door lichamelijke uit waseming is nooit opgemerkt. In o. z. booten en hermetisch afsluitbare gasruimten van kleinen inhoud wordt de z.g. kringloopventilatie aangewend, welker prin cipe reeds in 1904 door Bernhard Drager werd ontwikkeld en toegepast. Proeven om op een o. z. boot het zich opzamelende koolzuurgas te absorbeeren d.m.v. op bepaalde wijze in lagen aangebrachte natronkalk, waren mislukt. Het bleek, dat de chemische stof over een buitengewoon groot oppervlak verbreid moest worden, om tot eenig resultaat te komen. 125

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 43