Bij de kringloopventilatie wordt het koolzuurgas door alkali patronen geabsorbeerd. Daartoe blaast een ventilator de lucht in de schuilplaats door de patronen heenook waterdamp uit de lucht wordt daarbij opgenomen. Het vervangen van de zuurstof geschiedt door constanten toevoer van perszuurstof of uit de alka- lipatronen, waarbij deze inplaats van bijtende natron een alkali- superoxyde bevatten (zie fig. 1). De kringloopventilatie bestaat dus achtereenvolgens uit wegzuigen van de lucht in een einde van het vertrek het regenereeren van deze lucht in het besproken toestel het uitblazen van de ontstane opnieuw bruikbare lucht in het andere einde van het vertrek en het opnieuw terugstroomen van deze lucht, onder bijmenging met bedorven lucht uit het vertrek, naar de zuigbuis van een ventilator. De koolzuur-opname capaciteit van een alkalipatronenbatterii kan soms meer dan 50 van het normale verschillen, naar ge lang van de vochtigheid en temperatuur der passeerende lucht zij is mede afhankelijk van de hoeveelheid te zuiveren lucht Is deze gering, dan wordt de batterij niet uitgebuit, waardoor de koolzuur-constante in het vertrek stijgtis zij te groot, dan wor den de patronen te veel afgekoeld, en binden deze daardoor niet alle koolzuur. De bediening van kringloopinstallaties is dan ook met eenvoudig, zij zijn in het algemeen duur in aanschaffing en Het zou te ver voeren verder op de kringloopventilatie en de berekening daarvan in te gaan, aangezien het bouwen van herme tisch dichte ruimten als gasschuilplaats een moeilijke en in de practyk te kostbare eisch is. Wij zullen ons daarom met betrek king tot deze hermetische ruimten slechts met nog één vraag bezig houden, n.l.: Hoe lang kan men onder volledige afsluiting van de Fig. 1 (Kringloopventilatie) V ventilator K kalipatronenbatterij Z zuurstofflesch Fig. 2 A aanvoerbuis buitenlucht F luchtfilter O-O aflaatopeningen V— ventilator

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 44