buitenlucht in een ruimte van 1 m3 zonder luchtregeneratie leven? Temperament en verdere toestand van den betrokkene spelen daarbij een belangrijke rol. Een flegmatisch persoon gebruikt slechts 0,25 liter zuurstof p. min. en geeft ongeveer evenveel kool zuur af. Het antwoord op de gestelden vraag luidt dan ook voor deze categorie 6 uren. Heel anders staat het met den cholericus: deze immers zal ongeveer 1 liter koolzuur p. min. produceeren en het dus maximum IV2 uur uithouden. Op grond van deze gegevens rekenen wij met een luchtvolume van 1 m3/persoon/uur, indien geen ventilatie aan wezig is. Het beginsel van de voor gasschuilplaatsen belangrijkere door- stroomventilatie is aangegeven in fig. 2. De ventilator zuigt door een filter lucht van buiten aan en perst het in de schuil plaats zich vormende mengsel van versche lucht en gebruikte lucht door kieren der schuilplaatswanden dan wel door één of meer regelbare ventilatie-openingen naar buiten. Hierbij doen zich twee belangrijke vragen voor, n.l.: 1) hoe groot moet de aanvoer van lucht zijn, 2) welke lek van de gasschuilplaats is maximaal toelaatbaar. De aan te voeren hoeveelheid lucht is in de eerste plaats afhan kelijk van het aantal personen in de schuilplaats en voorts van de lekkage van het vertrek. Voor de bezetting moet zóóveel lucht in de schuilplaats worden gebracht, dat het zuurstofverbruik goed gemaakt wordt, de geproduceerde koolzuur niet stijgt boven een bepaald percentage en de absolute vochtigheid zoo laag blijft, dat de gezondheid er niet onder lijdt. Met betrekking tot de vochtig heid in de schuilplaats speelt zooals bekend de temperatuur een groote rol, zoodat ook deze laatste zoo laag mogelijk moet worden gehouden. Ventilatie met betrekking tot het zuurstofverbruik. De door den ventilator na zuivering in het filter toegevoerde versche lucht moet zooveel zuurstof bevatten als de som bedraagt van de verbruikte zuurstof en de met de afgevoerde lucht ontwij kende zuurstof. Indien men de zuurstofhoeveelheid der ventilatie lucht met 0,21 Ls waardeert (zijnde 21 van de ventilatielucht Lshet aantal ademende personen n bedraagt (hun zuurstof ver bruik dus a.n.), en het gehalte van de schuilplaatslucht s, is, dan geldt 0,21 Ls a.n. s, XU a.n. 3 (0,21 -s.) Nu is het zuurstof verbruik van den mensch in volkomen rust toestand 0,18 liter p. minuut, in zittende houding 0,25, wandelend 127

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 45