Hoeveel personen kunnen in de beschermingsruimte onderge bracht worden Voor den gastechnicus is het ontwerpen van een ventilatie- inrichting een eenvoudige rekensom en constructievraagstuk, waarbij echter het financieele gedeelte als regel invloed uitoefent. In bepaalde gevallen (burger-gasbescherming) zal het b.v. voor- deelig zijn zooveel mogelijk personen in één ruimte samen te bren gen, omdat één groote installatie, per man berekend, minder kost dan vele kleine en onder deze omstandigheden de inrichting van gasdichte ruimten goedkooper wordt dan individueele uitrusting met gasmaskers. Ter beperking van trefkans is echter een maxi mum grootte nl. voor 25 a 50 man veelal geboden. Een compromis geeft de volgende oplossing Een aanwezige groote ruimte wordt door scherf vrije gasdichte schotten in kleinere ruimten onderverdeeld. De ventilatieinrichting wordt gecentra liseerd ondergebracht in een zoo mogelijk bomvrije ruimte en aan gedreven d.m.v. een van de buitenwereld gedurende langen tijd onafhankelijke krachtbron (b.v. explosiemotor). Van deze lucht- centrale wordt de lucht d.m.v. ingegraven persleidingen naar elke afzonderlijke beschermingsruimte toegevoerd, waarbij de leidingen onderling onafhankelijk moeten zijn m.h.o. eventueel uitvallen of defectraken van één of meer ruimten. Tot slot moge de voor- en nadeelen van gasmaskers en collectief beschermde ruimten hier in het kort worden vermeld. Het gebruik van een gasmasker vereischt een vrij tijdroovende opleiding (gas- tucht!). Het verblijf in een onderkomen daarentegen stelt geen eischen aan de intelligentie of tegenwoordigheid van geest der bezetting, psychische invloeden brengen de bezetting in het alge meen niet in direct gevaar. De drager van een gasmasker heeft slechts een scherfvrije, echter geen gasdichte ruimte en ventila tieinrichting noodig, hij is beweeglijker en kan het onderkomen te allen tijde verlaten. De man in het gasonderkomen evenwel en zulks is vooral van belang voor zieken en gewonden is bin nen in deze ruimte ongetwijfeld vrijer, hij kan gewoon ademen, eten, drinken en zonder bezwaar den van hem geëischten arbeid verrichten. Men treft dus voor- en nadeelen aan beide zijden aan. Naar gelang van de omstandigheden zal in elk voorkomend geval moeten worden uitgemaakt welk systeem de voorkeur verdient, waarbij het evenwicht verschoven kan worden naar de kant van het individueele beschermingsmiddel naarmate de prijs van het gasmasker lager wordt. 134

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 52