4. INITIATIEF door S. H. SPOOR, Kapitein der Infanterie. (Vervolg; zie I.M.T. 1936, Nr 1). HOOFDSTUK III. De ontwikkeling van het initiatief in de krijgsgeschiedenis. „Het wordt algemeen erkend, dat, tot het recht verstand van een wetenschap, ook een zekere kennis van hare geschiedenis onmis baar is." Dr. A. J. C. SNIJDERS. Niet steeds heeft het initiatief van de onder-aanvoerders een zoo belangrijke plaats ingenomen als op den huidigen dag. Het initiatief van de ondercommandanten als erkend beginsel in de tactiek is eerst op de slagvelden van de laatste 60 jaren sterk naar voren getreden. Wij willen trachten in de volgende regelen aan te toonen, dat de ontwikkeling van de tactiek als noodzakelijk gevolg van de toename van de sterkten van de legermachten, de vergrooting van het operatieterrein en het gevechtsveld, de vervolmaking van de vuurwapenen, de ruimere toebedeeling van vuurwapenen, waaronder vooral de automatische, het ontstaan van gemechaniseerde en gemotoriseerde verban den, het na den Europeeschen oorlog ontstane streven naar zeer groote beweegbaarheid en snelheid (dynamische strategie), een voortdurend groeiende behoefte aan initiatief van de onder commandanten heeft medegebracht en ook in de toekomst zal medebrengen. Indien wij teruggrijpen tot één der oudste ons bekende strijd wijzen, nl. die van de Romeinen [de slag bij CANNAE in het jaar 216 v. C. geeft van deze strijdwijze een uitnemend beeld], zien wij de Romeinsche Legioenen, uit onderscheidene cohortes samen- 135

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 53