PAN SE, die bij HOHENLINDEN eigener initiatief de zich in een boschdéfilé bevindende Oostenrijksche marschcolonnes met zijn ruiterij aanviel en daarmede de grondslag legde voor een volko men overwinning van het Fransche leger op de Oostenrijkers de generaal SÉNARMONT bij FRIEDLAND j'en passe encore et des meilleurs Men zou van deze daden van betoond initiatief echter kunnen zeggen, dat zij ondanks de straffe en sterk persoon lijke leiding van NAPOLÉON hebben plaats gehad en hiermede hun goed recht in de gevechtsvoering hebben bewezen. x) In de lange vredesperiode na de Napoleontische oorlogen is een terugval in de tactische methoden waar te nemen, vooral wat betreft het infanteriegevecht: men keert in Fr. weder terug tot de oude linietactiek en zelfs toen in 1831 een nieuw voorschrift werd ingevoerd, waarbij aan het tirailleurgevecht weder de recht matige plaats werd toegekend, bleven de achter de tirailleurlinie volgende troepen oprukken volgens de beginselen van de linie tactiek. Ook in Pruisen viel men terug tot den aanval in massa formaties, alleen in Oostenrijk bleef het tirailleurgevecht behou den en werd de stormaanval ingeleid door infanterie- en artillerie vuur. Het is merkwaardig, dat ondanks deze juistere tactische me thode en de betere tactische scholing en ondanks de uitrusting met een geweer, dat superieur was aan dat van hun tegenstanders, de Oostenrijkers in 1859 den oorlog tegen de Franschen verloren. Dit leidde tot de onjuiste gevolgtrekking, dat de door de Franschen toegepaste stoottactiek tot betere resultaten leidde dan de door de Oostenrijkers gevolgde vuurtactiek. Het is echter VON MOLT- KE, die de onhoudbaarheid van deze theorie onderkende en voor het Pruisische leger eveneens de vuurtactiek propageerde, een methodische schietopleiding invoerde en de groote voldoening smaakte, dat de oorlog van 1866 de juistheid van zijn stelling bevestigde de vuurtactiek bewees in dezen oorlog onomstootelijk haar superioriteit boven de colonne- en de stoottactiek. Ten aanzien van het onderwerp, dat ons bezighoudt, heeft de oorlog van 1866 een verrassing opgeleverd. Hoewel de ideeën van VON MOLTKE waren doorgedrongen en ten deele reeds in prac- tijk waren gebracht in het Pruisische leger, was het infanterie gevecht nog steeds gebaseerd op het verouderde reglement van 1847 (aanval in massaformatie). Ten gevolge van de vijandelijke vuuruitwerking en ten bate van het eigen vuur zagen de Prui sische onderaanvoerders zich genoodzaakt initiatief te betoo- nen door telkenmale af te wijken van het reglement door nieuwe 139 J) Wij zullen op de volgende bladzijden de ontwikkeling van de infan- terietactiek volgen, omdat de invloed van de wapenwerking en de daarbij aangepaste tactische methoden in de eerste plaats bij dit wapen tot uiting komen en hun neerslag vinden in de reglementen. Hierbij is een dankbaar gebruik gemaakt van de dictaten „Tactiek" van de H.K.S. en van het boek werk „Die Fechtweise aller Jahrezeite" van BOGUSLAWSKI.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 57