„liques, dont la nomenclature revêt le caractère d'une encyclopédie, ,,1'encyclopédie de la mort". 1) De zeer snelle uitbreiding van het aantal mitrailleurs; de geboorte van den lichten mitrailleur; de inzet van ongekende hoeveelheden artillerie, waarnaast de invoe ring van de artillerie-ersatzmiddelen bij de infanterie (mortieren, mijnwerpers, geweer- en handgranaten); het optreden van vecht en pantserwagens; de invoering van de strijdgassen en last not least de ontwikkeling en snelle uitbreiding van het luchtwapen ziet daar een ruwe opsomming van de vele nieuwe factoren, welke aan de moderne gevechtsvoering een geheel gewij zigd karakter hebben verleend. Al deze nieuwe elementen drukten hun stempel op de toe te passen tactische methoden, methoden, die in den loop der jaren zijn uitgegroeid en vervolmaakt en die wij thans in onze moderne voorschriften zien neergelegd. Deze jongste tactiek leidde op haar beurt weder tot ingrijpen de reorganisatiën in de samenstelling der strijdkrachten, waarbij voor wat betreft de infanterie de volgende leidende beginselen de grondslagen vormden: a. een vermindering van het aantal eenheden, welke onder éénhoofdig bevel staan en een beperking in de getalsterkte der samenstellende onderdeelen, hetgeen ten behoeve van de bevelvoering noodzakelijk was gebleken in den Europeeschen oorlog; b. de vroeger bestaande uniformiteit in bewapening, uitrusting en dientengevolge ook in het gebruik van de infanterie, moest noodgedwongen worden verlaten: specialiseering maakte van de infanterie een zeer heterogeen geheel; c. een algemeen streven naar verhooging van de vuurkracht leidde tot ruime indeeling van automatische wapens, mortie ren, vlakbaan infanteriegeschut, luchtafweermiddelen, enz. De stootkracht verkreeg een mindere waardeering, hoewel samenkoppeling van stoot- en vuurkracht, waarbij de man kracht van de stootgroepen tevens dienstbaar werd gemaakt aan de vuurkracht door uitrusting met geweer- en handgrana ten naast het geweer, steeds als doel werd gesteld (vgl. het Règlement de l'infanterie punt 135: „L'attaque c'est le feu qui avance") d. ten slotte de motoriseering en mechaniseering, welke eerst in de na-oorlogsjaren door voortdurend vervolmaken en ex perimenteer en belangrijk tactisch relief heeft verkregen. De toepassing van de nieuwe tactische methoden, ontstaan on der den drang van de voortschrijdende technische vervolmaking van de oorlogsmiddelen brachten op hun beurt een grootere ver snippering van de strijdende onderdeelen mede, waar door de Général DEBENEY: Caractères des armées modernes. 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 64