Het „Règlement de l'infanterie", Ilième partie, vermeldt in punt 107 „A tous les échelons chacun exerce son initiative dans le cadre de l'ordre recu, afin qu'au combat, ou le chef ne peut pas „toujours agir directement sur ses subordonnés immédiats, ceux- „ci poursuivent, malgré les obstacles, l'accomplissement de la „tache precise qui leur a été assignée. „L'initiative, ainsi définie, porte tous ses fruits quand chacun „est pénétré de l'unité de doctrine. „Chez le soldat, l'unité de doctrine se traduit par des réflexes, „qui sont crées par l'instruction et qui commandent ses actes au „combat. Pour les chefs, les réflexes ne suffisent plus le juge- „ment et la décision sont nécessaires pour réaliser les intentions „du Commandement". Wij hebben ons op de voorgaande bladzijden in hoofdzaak ver diept in de ontwikkeling en de toepassing van het initiatief bij de infanterie, aan de hand van de toonaangevende voorschriften uit de laatste decennia. Bij geen wapen immers heeft de ontwik keling van het initiatief zulke diepe sporen achter gelaten als juist bij de infanterie. Ongetwijfeld heeft de groote vlucht, welke de ontwikkeling van de artillerie heeft doorgemaakt in de laatste halve eeuw, evenmin nagelaten grondige wijziging te brengen in het gebruik van dit wapen evenals ook het optreden van lichte troepen in dit tijdvak geheel van karakter is veranderd; de door ons gewenschte beperking bij de behandeling van dit onderwerp noodzaakte ons echter ons tot het hoofdwapen te bepalen. Overi gens dient in het algemeen te worden opgemerkt, dat ten gevolge van de sterk wisselende omstandigheden op het moderne gevechtsveld - het initiatief bij alle wapens een'voornamer plaats is gaan innemen dan vroeger het geval was. Naarmate de strijd middelen over een grootere beweegbaarheid beschikken en het ge vecht dientengevolge dus een snel verloopend karakter zal krijgen over een zeer groot operatieterrein zal aan het initiatief van de ondercommandanten steeds meer waarde moeten worden gehecht en aan het aankweeken van den geest van initiatief voortdurend meer aandacht moeten worden besteed. Bezien wij tot slot van dit hoofdstuk het initiatief, door onder commandanten betoond in den oorlog 1914 1918 aan de hand van enkele krijgsgeschiedkundige voorbeelden. Het initiatief van den reserve-luitenant THOVERON 1 De reserve-luitenant THOVERON commandeerde den 8en Augustus 1918 den rampspoedigen datum voor het Duitsche leger de 3e compagnie van het 94e regiment infanterie; hij be- 148 b Bauchacourt: L'infanterie dans la bataille. 42-ième division le 8 aoüt 1918. Etude sur l'attaque La

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 66