7. Vaststellen van de mede te nemen reserve wapening, kleeding en uitrusting. Wenschelijk is gebleken, dat met zoo'n expeditie, naar een vrij geïsoleerde streek, onmiddellijk worden meegege ven minstens 10 leergoed, veldzakken, e.d., op te bergen in het aldaar op te richten levensmiddelenmagazijn. Ook de kleeding eischte speciale voorziening, daar men voorloopig verblijf zou houden in een streek op 1800 meter hoogte, omringd door bergen van 2400 meter en hooger. Den sol daten werd aangeraden dik (flanellen) ondergoed mede te nemen, terwijl hun verstrekt werden 1 stel z.g. twistkleeding (1 borstrok en 1 onderbroek van grof dik jaeger, bekend uit de exploratietochten naar het sneeuwgebergte) en 1 deken. Den veroordeelden werd alleen een deken verstrekt. Boven dien werd gezorgd voor het voortijdig ontvangen van een ver nieuwing voor de veroordeelden (nadere goedkeuring Hoofd intendant). Tijdens de expeditie bleek, dat men voor hen ook een groote reserve toedoengs en parangs had moeten meene men. De parangs bleken niet bestand te zijn tegen het dunne doch zeer harde hout, dat men op groote hoogten aantreft. Ook zou men beter doen met den veroordeelden de op alle pasars verkrijgbare goedkoope bamboehoeden te geven, die veel langer mee kunnen dan de hun thans verstrekte toedoengs. Later bleek, dat de volgende particulier aan te schaffen arti kelen voor deze groote hoogte eveneens zeer urgent waren nl. wollen ijsmutsen en wollen sportkousen, om zeker te zijn van een behoorlijke nachtrust. Aangezien deze artikelen in Ambon niet in voldoenden voorraad aanwezig waren, werd de hulp van den fgd. gewestelijk intendant te Makassar ingeroe pen, die zoo hulpvaardig was met den meesten spoed een voor raad ijsmutsen Manokwariwaarts te dirigeer en. 8. Ook de levensmiddelenvoorziening had natuurlijk onze bij zondere aandacht. Er moest medegenomen worden voor 2 maanden, alles zooveel mogelijk verpakt in z.g. excursiever pakking (dichtgesoldeerde petroleumblikken en waar noodig twee blikken in een kist). Men heeft zich uiteraard te voren te overtuigen of leege blikken en kisten wel in voldoende hoeveelheid ter plaatse verkrijgbaar zijn. Ook te Ambon moest telegrafisch van Makassar bijbesteld worden. Wenschelijk is het van te voren na te gaan of er in de streek waar geageerd zal worden groenten en lombok verkrijgbaar zijn. Zoo niet, dan niet vergeten gedroogde groenten en sam bal in blik van de intendance te betrekken. Ook aan het merken der honderden blikken moet veel zorg worden besteed, waarbij hier de raad wordt gegeven de blik ken, niet in petroleumkisten verpakt, met kleuren te merken en niet met letters, want die zijn na eenigen tijd door laden, 154

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 72