de revolutionnaire ellende niet aan den lijve had ondervonden, en dus ter zake objectief kon oordeelen; hoe had het Directoire dezen man naar Egypte kunnen deporteeren! Dat waren de ge voelens, welke in het volk leefden. Over Avignon, Lyon en Nevers reisde NAPOLÉON naar Paris, waar hij den 16 October 1799 aankwam. Slechts 25 dagen zouden verloopen tusschen zijn terugkeer in de Rue de la Victoire en het bereiken van de hoogste Staatsmacht. Bij zijn thuiskeer trof hij Joséphine niet aan. Hij liet haar eigendommen en sieraden bij den portier deponeeren om haar niet meer behoeven te zien, en sloot zich in zijn kamer op. Was hij zóó bang voor eene ontmoeting met deze vrouw, en kende hij zijn eigen zwakte? Joséphine, die wist dat haar ontrouw aan NAPOLÉON bekend was geworden, voelde bij intuïtie, dat het er slechts op aan kwam hem te zien, voor dat zijn broeders hem zouden hebben gesproken; weshalve zij dadelijk na het bericht van zijn terugkeer in Frankrijk de reis koets besteeg en hem tegemoet snelde. Déveine! Op den weg mistte zij hem, terwijl Joseph meer geluk had en NAPOLÉON ontmoette; zoodat zij thuiskeerende, NAPOLÉON in zijn kamer verschanst aantrof en voor haar onbereikbaar. Den geheelen dag bleef zij voor zijn deur, snikkende en smeekende; maar NAPO LÉON was onvermurwbaar en hield de deur gesloten. Totdat Joséphine de fijne handigheid bedacht om haar kinderen ter hulp te roepen, zoodat nu Joséphine, Hortense en Eugène voor de deur om genade smeekten. Enfin het einde was, dat NAPOLÉON vergiffenis schonk. Geheel alleen te harer wille was dat echter zeker niet, maar er waren verscheidene redenen, die thans eene scheiding ongewenscht deden zijn: in de eerste plaats zouden op dit politiek belangrijke oogenblik de kletspraatjes slechts worden misbruikt als anti-propaganda; Joséphine kon hem voorts door hare connecties met de Directeuren Barras en Gohier van nut zijn; en ten slotte was er nog wel een spoor van de oude phy- sieke aantrekkingskracht overgebleven. Zijn overwegingen bleken juist geweest te zijn: het Directoire, noch een der Directeuren, viel hem lastig met onaangename vragen. Terwijl het toch minstens genomen voor de hand zou hebben gelegen om den Generaal verantwoording te vragen voor zijn eigendunkelijken terugkeer uit Egypte! Sieyès had dus vrij spel: de eenig mogelijke krijgsman was voor de leiding beschikbaar; van den steun der Republikeinen was hij verzekerd, omdat deze zelfs de dictatuur van een soldaat verkozen boven den terugkeer der Bourbons, evenals zij later aan de Napo- léontische monarchie en een nieuwe dynastie de voorkeur gaven als afdoend weermiddel tegen den terugkeer der verbannen mo narchen; uiteraard niet zoo zeer uit tegenzin tegen die vorsten zel- 89

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 7