ve als wel om de onvermijdelijke afrekening, welke hun terug komst met zich zou brengen. Over de voorbereidingen van den Staatsgreep van den 18 Brumaire zal ik nu niet verder uitweiden en alleen nog de omwen teling zelf in het kort bespreken; vooral omdat deze merkwaardige revolutie bijna mislukte door gebrek aan doortastendheid en onwennigheid van NAPOLÉON. Hij had als vaste basis voor zijn handelingen gekozen, dat de staatsgreep zonder geweld zou worden volvoerd, en met zoo weinig mogelijk militair vertoon: zoodat de door hem te bereiken leidersplaats nimmer zou kunnen worden gekenschetst als een gevolg van misdadig optreden, en de conse quentie van afhankelijkheid van de troepen met zich zou brengen. Hij wilde dus bij wettige stemming door de Volksvertegenwoordi ging de Grondwet doen wijzigen. En hierbij was hij zeker van de medewerking van den Conseil des Anciens, doch allerminst van die van den Conseil des Cinq Cents; zelfs niet al nam hij in aan merking, dat zijn broeder Lucien, ondanks zijn 24-jarigen leeftijd, voorzitter was. Het scenario was nu zoo: vanwege een gefingeerde dreigende monarchistische samenzwering zou de Conseil des Anciens te 7.00 in den morgen met spoed worden bijeengeroepen 1)om Generaal BONAPARTE te benoemen tot bevelhebber van Paris, en voorts om te bepalen, dat de beide Kamers, met het oog op hare veilig heid, onmiddellijk zouden worden verplaatst naar St. Cloud; eenmaal daar geïsoleerd zou het verder een eenvoudige zaak zijn om, te midden van de troepen, met zachten dwang de grondwets wijziging door te zetten. Zoo scheen het althans! De benoeming van NAPOLÉON tot commandant van Paris ging er gemakkelijk door, evenals het besluit tot verplaatsing van de Kamers naar St. Cloud met het oog op hare veiligheid. Maar toen kwamen de moeilijkheden. Den zelfden dag kon de vergade ring niet meer plaats hebben, omdat de vergaderzalen in St. Cloud niet gereed waren. Zoodat er voor den uiterstlinkervleugel gele genheid was zich te beraden en zijn verzet te organiseeren; terwijl merkwaardig genoeg ook het feit, dat NAPOLÉON nu in contact met de Kamers kon komen, de staatsgreep bijna deed mislukken. Toen NAPOLÉON in den Conseil des Anciens verscheen om er den eed op de grondwet af te leggen, raakte hij al dadelijk in de war en begon hij een redevoering over rechtvaardigheid en vrij heid, afgewisseld door eenige dreigementen, waar geen touw aan vast te knoopen was: „Souvenez"-vous que je marche, accompagné du dieu de la Guerre et du dieu la „Fortune", luidde het slot! 2) 1) De lastigste Kamerleden zouden dan bij de oproeping worden vergeten. 2) Gelukkig wist Bourienne, zijn secretaris en vriend, hem hier tot zwijgen te brengen: „Houd op, Generaal, ge weet niet meer wat ge zegt! 90

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 8