pchoonkappen. Daarna worden de manschappen ingedeeld in ploegen t.w. zij die tiangs, belandars, kassaus en rottan (tali hoe tan) halen. Ieder heeft een afgebakende taak, hetgeen den bivak- bouw bespoedigt. De veroordeelden maken intusschen op de hun aangewezen plek hun eigen tempatje in orde, waarbij door hen den theekoker niet vergeten mag worden. De zeilen worden, zoo dra het geraamte klaar is, door de soldaten voorzichtig daarover uitgerold, nadat de brigadecommandant eerst nauwkeurig heeft nagegaan of er hier en daar nog scherpe punten uitsteken. Heeft men nog voldoenden tijd voor het invallen van de duisternis, dan laat de brigadecommandant ook een luifel maken, ingedekt met bladeren, enz. om inslaan van regen tegen te gaan en om er onder te koken (menig geroutineerd soldaat heeft zijn bullen gerold in een stuk met lijnolie keper behandeld, dat hij voor luifel kan gebruiken) Is 't bivak klaar dan laat de brigadecommandant de veldzakken enz. ophalen en maakt een ieder zijn eigen tempatje verder in orde. De karabijn wordt daarbij niet zooals vaak gebeurt, voor aan een stijl gehangen, maar onder de zeilen geborgen. De beste methode is m.i. met gespannen haan en omgelegden haanpal, en met den karabijnriem om den grendel aan de kassau's. Vervolgens behoo- ren de soldaten hun wapens en leergoed schoon te maken. Krijgt men ventende bevolking in de nabijheid, dan gaat de sol daat, die wat koopen wil zijn tent uit en laat niet den verkooper bij zich onder de zeilen komen, ook niet in gepacificeerd gebied. Tijdens het patrouilleeren langs ladangs en tuinen en het bivak- keeren in de nabijheid ervan, moet streng worden opgetreden tegen diefstal van aan de bevolking toebehoorende veldgewassen. Heeft een brigade door omstandigheden gebrek aan vivres en pas seert men b.v. een ketellatuin, terwijl bevolking heinde nog ver te bekennen is, dan kan de brigadecommandant noodgedwongen meenemen wat hij noodig heeft, taxeert daarvan de waarde (liefst aan den hoogen kant)hangt het bedrag in geld (tabak, zout) op een goed zichtbare plaats in 't ladanghuisje op, dan wel zorgt den eigenaar op te sporen om hem persoonlijk te betalen. Een derge lijke handelwijze zal nimmer kwaad bloed bij de bevolking zetten, integendeel, zulks zal zelfs door haar op prijs gesteld worden. Afgevallen vruchten van de boomen in het bosch, al zijn deze boomen geplant, mogen in den regel door een ieder, die ze vindt, geconsumeerd worden. Ten slotte zij opgemerkt, dat 3 dagen levensmiddelen bij den man nog steeds beteekent, dat een patrouille daarmede 4 dagen kan uitblijven. Op den morgen van vertrek heeft de soldaat zijn ontbijt genuttigd en voor de eetrust onderweg heeft hij een portie gekookte rijst op zijn veldzak; hij begint dus pas 's middags na het bivakmaken aan zijn 3 dagen levensmiddelen 248

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 48