2. HET SCHIETEN DER NEDERLANDSCH-INDISCHE KU ST ARTILLERIE door J. H. WESSELINK, Kapitein der Artillerie. (Vervolg van I.M.T. 1936 nr. 1 blz. 42). I. Men kan het schieten op bewegende doelen op twee principieel geheel verschillende methoden doen plaatsvindenten eerste door de schietgegevens voor de stukken geheel af te leiden uit de resul taten van de plaatsbepaling en uit hetgeen van de daginvloeden bekend is, terwijl voor de ligging der schoten niet gecorrigeerd wordt, en ten tweede door de meetuitkomsten en de daginvloeden slechts als een hulpmiddel te beschouwen om tot een zoo goed mogelijke vuuropening te geraken, terwijl aan den vuurleider wordt overgelaten het vuur door het geven van aanslagcorrecties verder op het doel te brengen en te houden. De eerstgenoemde methode is gegrond op de aanname dat de uitkomsten der (zeer zorgvuldig voorbereide en uitgevoerde) metingen juist zijn, en dat voorts de daginvloeden voldoende be kend zijn. De waargenomen afwijkingen zullen dan het gevolg moeten zijn van spreiding, of van vaart- en koersveranderingen van het doel gedurende het tijdsverloop „doode tijd vluchttijd dan wel een combinatie van deze twee oorzaken. Het zou fout zijn hiervoor een correctie aan te brengen. De spreiding toch doet het gemiddeld trefpunt slechts schijnbaar plus of min liggen; dit is alleen maar het gevolg van het gering aantal schoten, waarop wij onze conclusies moeten baseeren: bestond de batterij uit 100 stukken in plaats van uit 3 of 4, dan zouden wij nagenoeg gelijke aantallen plus en min-schoten kunnen verwachten, terwijl het nu (zooals de waarschijnlijkheidsrekening leert) bijv. zeer goed mogelijk is, dat in het eerste salvo alle schoten plus zijn en dat de minschoten, die onvermijdelijk moeten komen, eerst later ver schijnen. Een plotselinge wijziging in vaart en koers van het doel zal het rekensommetje „schootsafstand meetafstand Tv) X avl" r) waardeloos maken. De schoten zullen wel op de berekende trefplaats komen, het doel echter nietde tengevolge

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 5