weerstand van den man, anderzijds van de lichamelijke en geeste lijke traumata, die op hem ingewerkt hebben. Sommigen, de zwak keren, zullen het eerder opgeven uit een onbewuste wensch tot het symptoom, dat zij later zullen ontwikkelen, mogelijk na een voorbeeld van een kameraad, die met een verlamming het front verliet, worden zij in de neurose gedreven, de ziekte, die voor hen nuttig is, die hun een ontwijking van de oorlogsgevaren brengt, een vlucht uit het leger, die niet door den krijgsraad gestraft kan worden, de eenige redding uit den oorlogsdwang. Van grooten invloed op het ontstaan der oorlogsneurosen is de psychologie der massa, de geest in het strijdende leger. Alle psy chische depressiefactoren, boven geschetst, werken via de indivi- duën op de menigte in, en, door deze, weer terug op de enkelingen. Er ontstaat een wisselwerkingde optredende oorlogsneurosen, de voorbeelden, beïnvloeden den algemeenen geest en hebben weer grooten invloed op het onderbewustzijn der omgeving. Een scherpe grens tusschen simulatie en oorlogsneurose zal na eenigen tijd niet te trekken zijn. De wisselwerkingen tusschen bewustzijn en onderbewustzijn zijn te gecompliceerd, te subtiel, om met een enkel machtswoord uit te kunnen maken: „dit hier is bewuste simulatie, dat daar een onbewuste afweerreactie". Een eerst bewust gewild desnoods gesimuleerd verschijnsel, ver dwijnt later onder het bewustzijnoppervlak en wordt deel van een neurose; anderzijds zullen uit het onbewuste opduikende verlam mingen door den man, die uit den strijd weg wil, bewust aangedikt, geaggraveerd worden. Wel nergens zal de grens tusschen ziekte en simulatie zóó moeilijk scherp te trekken zijn als hier, wel ner gens is de overgang zóó vloeiend. De oorlogsneurose hecht zich vast aan elk orgaan, maakt voor haar symptomatologie gebruik van elk verschijnsel. Tremoren,1) verlammingen, kramptoestanden, stemstoornissen, oogafwijkingen, stoornissen in hartswerking, in spijsvertering, in elke levensfunctie, komen in aanmerking, wanneer de neurose naar hare verschijn selen zoekt. Het is dan ook te begrijpen, dat in den wereldoorlog, in den tijd toen nog geen aparte psychiatrische diensten bestonden, de pa tiënten met oorlogsneurose zich ophoopten aan alle specialistische klinieken voor diverse orgaanziekten. Behandeling had geen suc ces de patiënten met organische afwijkingen verdwenen in den loop van den tijd door genezing of afkeuring uit de registers der specialisten, de patiënten met oorlogsneurosen, telkens door nieuwen aanvoer van het front versterkt, begonnen de hospitalen en klinieken overmatig te bevolken. Zij oefenden daar een zeer ongunstigen invloed uit, zoowel op elkaar als op de andere pa- 269 b bevingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 69