tiënten en op het verplegend personeel, waardoor voortdurend conflicten optraden. Juist in den tijd, dat de toestand onhoudbaar begon te worden, werden door verschillende neurologische klinieken groote succes sen gepubliceerd van een speciale en specialistische behandeling der oorlogsneurosen. Het is te begrijpen, dat men aan de orgaan- klinieken niet lang op zich liet wachten met evacuatie van de neurosen daarheen; op deze wijze vormden zich als het ware van zelf centra, waar de patiënten met oorlogsneurosen in behandeling werden genomen. Met het succes van de behandeling steeg de waardeering der psychiaters-neurologen al spoedig vormde zich een eigen diensttak, die contact zocht met het front, met de troe pencommandanten, de commandanten der depóts en met de ge neeskundige commissies ter afkeuring van voor den dienst onge schikt geworden militairen, die in de diverse hospitalen, onder allerlei andere etiketten verborgen, nog niet-herkende oorlogs neurosen ontdekten. Op deze wijze ontstond bij de centrale mach ten langzamerhand een volledige organisatie ter behandeling der oorlogsneurosen. De therapie was wel uiterst specialistisch en vereischte een daartoe met zorg voorbereid milieu. Als belangrijkste behande lingsmethode trad hypnose op den voorgrondde successen hier van waren, veelal na slechts een enkele zitting, opvallend groot. Daarnaast werd gebruik gemaakt van de psycho-analyse, sugges tieve therapie met behulp van electrischen stroom, schijnnarcose, zelfs schijnoperatie (bij niet op te heffen kramptoestanden bij voorbeeld), de gewone suggestie in wakenden toestand en ten slotte van het therapeutisch arsenaal van de psychiatrie isolee- ring, waterbad, werktherapie. Alles bijeengenomen dus een behandelingsprogramma, dat alleen den specialist-psychiater toe vertrouwd kon worden. Naast het werk in hunne klinieken moesten de psychiaters in het achterland nog veelal als adviseurs der geneeskundige com missies optreden, wanneer het ging om vraagstukken van afkeu ring voor den dienst, pensionneering, toekenning van toelagen wegens hulpbehoevendheid en andere moeilijkheden op hun specialistisch gebied. Behalve over de psychiaters in de klinieken in het achterland beschikte de geneeskundige dienst nog over een aantal van deze specialisten aan het front. Met de erkenning van het feit, dat het van groot belang was om de patiënten met oorlogsneurosen zoo spoedig mogelijk naar het achterland te evacueeren, was de noodzakelijkheid van een psychiatrischen dienst ter herkenning van deze ziekte geschapen. De psychiater aan het front was dus wel eenigszins te vergelijken met den hygiënist, met dien ver stande, dat hij zijn hygiënisch operatieterrein in het geestelijke vond. Ook in het etappegebied werden speciale hospitalen voor 270

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 70