zielszieken opgericht om deze zoo spoedig en volledig mogelijk van de andere patiënten te kunnen afscheiden. De front-psychiaters vonden verder nog een belangrijke taak op forensich gebied vaak kwamen bij krijgsraden zaken in behan deling, waarin een psychiatrisch advies niet kon worden gemist. Kon de vraag „simulatie of neurose" zelfs den medicus al voor een moeilijke beslissing stellen, nog precairder, en met consequen ties van leven of dood, was de beoordeeling van gevallen van desertie, waarbij uitgemaakt moest worden of de deserteur bij volle bewustzijn weggeloopen was, of dat sprake kon zijn van een acuten verwardheidstoestand door psychisch trauma of zelfs mo gelijk van een schemertoestand veroorzaakt door epilepsie. x) Naast de echte oorlogsneurose, waarvan hierboven slechts zeer oppervlakkig de vele moeilijkheden zijn aangestipt, heeft men in oorlogstijd bovendien nog de ook in normale tijden optredende vormen van krankzinnigheid te behandelen, en wel in grooter getale dan in vredestijd het geval is. Daarnaast treffen we in oorlogstijd nog een soort patiënten aan, die de speciale aandacht van den psychiater eischen, en wel die met geestelijke stoornissen na schedelverwondingen. Na de bij deze lijders in den beginne geheel op den voorgrond tredende chirurgische behandeling, is veelal een specifiek psychiatrische nabehandeling noodighet vaststellen van de fijnere geestesdefecten eischt bekendheid met de experimenteel-psychologische onderzoekingsmethoden de lichamelijke en geestelijke oefening vraagt specialistische leiding. Vandaai- dat men in Duitschland in de latere oorlogsjaren dan ook speciale hospitalen voor dit soort zieken oprichtte, waar chi rurgen, psychologen en paedagogen samenwerkten. Ook de com- missie-beoordeeling van dit soort patiënten vereischt specialistische kennis. Wanneer we thans ons nog eens de vraag stellen, welke aan het begin van dit artikel als uitgangspunt genomen werd: „welke zou de werkkring van den psychiater in ons leger zijn?", dan zou men die nu ongeveer als volgt kunnen beantwoorden. In vredestijd zal de psychiater noch diagnostisch, noch thera peutisch veel voor het leger belangrijk werk kunnen verrichten. In oorlogstijd echter wordt zijn specialisme plotseling een der allerbelangrijkste zoowel op het gebied van diagnose stellen als op dat van behandeling der geesteszieken hopen zich de moeilijk heden, welke alleen door den goed onderlegden specialist op te lossen zijn, tot bergen op. Het is niet aan te nemen, dat men een psychiatrischen dienst in oorlogstijd in enkele dagen in het leven kan roepen. Wèl krijgt 271 1) vallende ziekte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 71