281 op de opleiding een vredesindeeling bij het regiment, de tankgeweren waren t.b. van de cdtn. der sien. afweergeschut te houden, (zie voor tankmijnen I.M.T. 1936 nr. 2 blz. 196). Revue Militaire Franqaise. Oct. 1935. In „Quelques reflexions sur X'evolution de le tactique" bespreekt Lieute- nant-colonel LANCON de wijzigingen, welke voornamelijk dank zij de techniek gedurende den wereldoorlog de tactiek heeft ondergaan. In het gedeelte Modifications dans l'armement et la tactique de l'infanterie" wordt dit onderwerp t.a.v. de inf. tactiek behandeld. De ervaring van tal van aanvallen leidde tot de overtuiging, dat de art. wel „le gros oeuvre" kon doen maar niet in staat was den weg voor de inf. te banen, zoodat deze op haar weg wel een verzwakten tegenstander vond, maar die toch nog de aanv. inf. tot staan kon brengen. Als methode is toen aangewend „en dotant l'infan terie d'un armement offensif puissant, et en lui inculquant une tactique speciale qui, il faut le reconnaitre, était bien adaptée a la reduction des resistances locales et des nids de mitrailleuses". Het F. en D. leger hebben dit vrijwel gelijktijdig toegepast, maar het D. leger heeft het vollediger in practijk gebracht. Ook de vuurbasis, hoewel het woord nog niet bestond, werd door de D. gebruikt, aanhalingen uit tactische nota's van 1917 en '18 van Ludendorff geven de gedachte zeer duidelijk aan. De tactiek van dien tijd is in algemee- nen zin te karakteriseeren als „tactique d'infiltration, basée avant tout sur l'exaltation de l'initiative a tous les échelons et de l'esprit manoeuvrier jusque dans le plus petit élement d'infanterie." (Tot goed begrip en omdat het wel eens anders vertoond wordt zij hier opgemerkt, dat het manoeuvreeren van de Kleinste inf. eenheden eerst toepassing vindt bij en gedurende het doordrin gen). De juiste toepassing van deze tactiek, gepaard gaande met de noodige bewapening en vereischte organisatie, leidden tot de groote successen van het voorjaarsoffensief van 1918 aan D. zijde. De daaropvolgende F. successen wa ren het gevolg van het feit, dat „les Francais ont reconnu tout de suite dans le char „le fait nouveau" capable de résoudre d'une facon compléte et origi- nale le problème de la lutte contre la mitrailleuse rapprochée." S. komt bij de behandeling van de andere wapens tot de conclusie: „c'est que dans l'état actuel des choses, les nouvelles machines de guerre spé- cialement les chars et les avions ne peuvent remplir toutes les missions et se substituer aux autres armes. Elles ne diminuent pas l'importance des autres moyens traditionelles (infanterie, artillerie, cavalerie, génie) et ne peuvent avoir la prétention de les remplacer, au contraire, elles les complètent et en combattant en liaison étroite avec elles, multiplient l'efficacité totale du système militaire." Bulletin Beige des sciences mïlitaires. Nov. 1935. Capitaine B.E.M. P. Ma- terne behandelt op overzichtelijke wijze „Le conflict du Gran Chaco", een inf. oorlog onder bijzondere omstandigheden, waarvan voor het Bol. leger de voor naamste wel was een strijd 1000 km van zijn basis, in een woest land, zonder hulpbronnen. De tactiek in dit onherbergzame terrein richtte zich voorname lijk op de verbreking van de achterw. verbindingen. De legers streden op een zeer groot en dus relatief zwak bezet front (meer dan 100 km), hier en daar ondersteund door versterkte punten (forten) en doorsneden door talrijke onregelmatige intervallen, dank zij de gebieden waar de jungle in het bijzon der ondoordringbaar is. Voor den strijd op de verbindingen moest eerst be kend zijn waar en hoe het vij. front liep. De Par. generaal Estigaribia verken de daartoe door frontale aanvallen, welke echter alle werden afgewezen, dank zij het krachtige inf. vuur, evenals dit het geval was aan Bol. zijde. „Le com mandant en chef paraguayen a dü ses beaux succes a la manoeuvre; et a la facilité avec laquelle ses troupes réussirent a se frayer un passage a travers la jungle ce qui d'ailleurs est remarquable l'a admirablemant servi."

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 81