283 Frankrijk. 14 regn. lichte, 6 regn. middelbare, 7 regn. zware en 33 regn. stelling artillerie hebben motortractie, 5 regn. ld. art. zijn uitgerust met vuurmonden op auto, in totaal is 40 van de art. gemotoriseerd. De niet gemotoriseerde art. omvat de veldart. met paardentractie, vesting- en spoor- wegart. De jongste manoeuvres leverden groote moeilijkheden op v.w.b. munitie-aanvoer en de te geringe marschsnelheid van de gemotoriseerde divisie, gevolg van de opeenhoping van motorvoertuigen. Rusland. Alle 25 regn. zware art., de geheele ld. art. en een deel der lichte art. zijn gemotoriseerd, eerstgenoemde gedeeltelijk met motortractie en voor een ander deel geladen op auto's. Een derde der geheele art. is gemotoriseerd. Engeland. Bijna de helft der art. is gemotoriseerd en wel 5 afdn. veldart., bijna de geheele middelb. art., zware art. en ld. art. Bij elke brigade van de Territorial Army is 1 bij. gemotoriseerd. Australië heeft eveneens bij elke art. brig. 1 gemotoriseerde bij. Men is bezig met de motoriseering van de art. der beide cav. divn. Polen. Bij 1 van de 31 regn. lichte art. is motortractie bij wijze van proef ingevoerd. De 11 regn. zware art. zijn gemotoriseerd evenals 1 reg. bergart. en 1 reg. ld. art. Italië. 4 lichte, 6 middelb. en 48 zware bijn. zijn gemotoriseerd. Voor de lichte art. is dit slechts een zeer gering percentage, voor de zware art. de helft, terwijl de geheele motoriseering van deze laatste binnenkort verwe zenlijkt zal zijn. Japan. Zware en middelb. art. zijn ten deele gemotoriseerd. De bergart. werd bij de actie in Mandsjoerije -van auto's voorzien. Tsjechoslowakije. Een vierde deel van de lichte (36 bijn.), de geheele middelb. (66 bijn.) en 4 regn. ld. art. zijn gemotoriseerd. Roemenië. Alle 10 batn. ld. art. en een klein deel der overige art. België. 6 regn. lichte, 3 regn. middelb. en een deel der regn. ld. art. Zwitserland. Een groot deel van de zware en middelb.art. Joegoslavië. Motoriseering in beproeving. Denemarken. Van de 41 bijn. zijn 23 gemotoriseerd w.o. 8 ld.bijn. Zweden. Proefeenheden gemotoriseerd, zoomede 1 reg.ld.art. Amerika. De helft van de 75 mm in het moederland, alle 75 mm op Hawaii, de geheele middelb. en zware art., 6 regn. ld. art. en 3 regn. mobiele kustart., een groot deel van de art. der Nationale Garde. Een beschrijving van een marsch van ruim 1500 km door een gemotoriseerd reg. ld. art. komt voor in de C. A. J. van Juli/Aug. '35 March of the Sixty ninth door Mj. Kenneth Mc Catty. De colonne bestond uit 3 motorrijwielen en 68 auto's, grootendeels Dodge-trucks van 1%—2% ton, voorts G.M.C. en an dere merken. De colonne was ingedeeld in afdeelingen en deze weer in secties van 57 auto's. De afstanden tusschen de afdn. en sien. waren 100 m, die tusschen de voertuigen in de sie. zoo gering mogelijk als de toestand van den weg, het verkeer en de weersomstandigheden toelieten. De colonne- lengte was 10 km. De marsch duurde 6 dagen (geen rustdag) en leidde voor het grootste deel over goede wegen. Uit de beschrijving putten wij nog volgende gegevens dagmarschen gemidd. 260 km, max. 355 km en min. 125 km, marschsnelheid aanvankelijk 40 km/uur, vervolgens 56 km/uur, waarna tenslotte 48 km/uur de practisch juiste snelheid bleek, rusten inb. was de gemidd.snelheid per dagmarsch 30 km/uur, marsehduur per dag gemidd. 9 uur, max. 10 uur. Na de eerste 100 km (ongeveer) werd een

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 83