380 schootsbereik van de artillerie aan gasbeschietingen blootstaan, terwijl de voorste troepen, als de weersomstandigheden gunstig zijn en de tegenstander voldoenden tijd van voorbereiding heeft gehad, kunnen worden overvallen door gaswerper- en gaswolkaanvallen. Het doel van den vijand zal kunnen zijn om: a) met verstikkend gas, verspreid door middel van verrassende bombar dementen, gaswerper- en gaswolkaanvallen, verliezen toe te brengen. b) door verspreiding van traan- en niesgassen den tegenstander tot een langdurig dragen van het gasmasker te noodzaken, waardoor het verde digend vuur minder snel en minder nauwkeurig zal kunnen worden afge geven, bewegingen vooral des nachts zullen worden bemoeilijkt en het verkeer zal worden gestoord. c) door verspreiding van blaartrekkende gassen bepaalde gebieden te besmetten (beveiliging van de vleugels van den aanvalsstrook, batterijen nopen tot stellingverandering, in de war sturen van voorbereidingen tot den tegenaanval enz.). Tijdens de vervolging zal het gebruik van gas door den vervolger zeer beperkt zijn wegens onbekendheid met den werkelijken toestand, bezwaren aan de aanvulling verbonden en de kans bewegingen van eigen troepen te hinderen. De terugtrekkende colonnes zullen voornamelijk slechts sproeiaan- vallen van lage hoogte kunnen verwachten, terwijl zij er op bedacht moeten zijn dat kruispunten van wegen door gasbommen kunnen zijn besmet. Bij een aanval op een vijandelijke vluchtig versterkte stelling behoeven geen gasaanvallen te worden gevreesd. Is de vijand op de stelling teruggegaan dan kan hij blaartrekkende gassen hebben gebruikt om de nadering van den aanvaller te vertragen. Is er veel tijd geweest om de stelling in te richten dan moet op gebruik van alle soorten strijdgassen worden gerekend. In geval van een vrijwillige terugtocht kunnen plaatselijke besmettingen worden aangebracht op bepaalde punten bijv. bij vernielingen en hinder nissen met het doel de vijandelijke troepen, welke met de opruiming zullen worden belast, te dwingen om met gasmakers op en in beschermende kleeding te werken. Aangezien de tactische toestand dikwijls zoodanig kan zijn dat het niet mogelijk is een besmet terreingedeelte te vermijden, zullen de troepen, ten einde oponthoud te voorkomen, het terreingedeelte moeten doorschrijden, waartoe zij de volgende maatregelen kunnen nemen: a) het neerleggen van capes, welke bescherming geven tegen blaartrekkende strijdgassen; b) het gebruik van het materiaal van aanvalsbruggen; c) het maken van een pad dwars door het besmette terrein met behulp van aarde, hout enz. Ten slotte verdient vermelding, dat men in Engeland behalve een gasalarm met geluidgevende instrumenten, een zoogenaamd stikgasalarm kent. Men maakt hierbij gebruik van driehoekige metalen schijven, geverfd met een gelen verklikker, welke rood wordt, wanneer hij met vloeibaar mosterdgas in aanraking komt. Deze schijven worden tijdens een marsch op sommige voertuigen geplaatst en eveneens bij de legering gebruikt om na te gaan of de vijand gassproeien uit luchtvaartuigen heeft toegepast. Luchttactiek. Militdr Wochenblatt Nr. 27. Die Ansichten der jührenden Militarmachte über die Verwendung der Luftwaffe im Erdkamvf door Oberst a.D. Nagel. S. levert interessante beschouwingen over den aanval in scheervlucht, in het bijzonder voor wat betreft de terzake uit Russische bron verzamelde gegevens. Wij ontleenen hieraan het volgende: In Rusland wordt een hoogte boven den grond en boven de hindernissen van 5 m als normale en van 25 m als maximum hoogte aangenomen. De Italiaan Garrone wil zelfs tot 3 m hoogte vliegen, andere militaire schrijvers spreken van 20 tot 30 m hoogte. Het vliegtuig kan eerst 2 min. tot 30 sec. voor den eigenlijken aanval gehoord worden (vliegtuigen met geluidsdempers nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 100