388 aanval in 6 „Wellen". Ongeveer de helft der vlgn. kon des nachts door de zin. worden ontdekt. De ld. art. trad overigens in zooverre mobiel op, dat bijn. welker stellingen door vijandelijke vk. vlgn. waren ontdekt van stelling veranderden. Hetzelfde tijdschrift bevat een artikel over het falen der zoeklichten bij groote luchtverdedigingsoefeningen bij Portsmouth (naar mededeelingen van de Society of British Aircraft constructors en berichten in de Daily Tele graph van 15-8-'35): Versagen der Flakscheinwerfer bei englischen Übungen. De bombardementstoestellen vlogen gedurende enkele uren op 8000 m hoogte (over de trefkans bij een nachtelijken aanval op die hoogte zwijgt men) en waren door een lichten nevel in een lagere luchtlaag onbereikbaar voor de zin., ofschoon omgekeerd uit da vlgn. de zin. te zien waren. Deze ervaring is oorzaak, dat verhoogde aandacht wordt gewijd aan de nieuwe uitvinding van Commander Paul Macneil om de plaats van vlgn. vast te stellen met behulp van infra-roode stralen, waarmede volgens een Times bericht van 16 Aug. reeds belangrijke resultaten werden bereikt, namelijk op zeeschepen tot op 20 km afstand en op vlgn. tot op 6!4 km afstand. Het toestel geeft zoowel richting als afstand van het doel aan, doch schijnt nog niet volledig „ausprobiert" te zijn. In de Art. Rundschau van Apr. '35 geeft Oberstleutnant Voigt-Rushe- weyh: Gedanken über das Instellunggehen einer bespanten Batterie, waar in duidelijk het gebruik van de verschillende organen der bij. bij deze gevechtshandeling worden beschreven en eenige schema's voor bevelen, enz. worden gegeven. Dezelfde aflevering bevat een beschouwing over Die Rechenstelle door Diplom-Ingenieur Curt Thierie, VDI. Het artikel geeft eenig inzicht in het geen met de Rechenstelle (in Frankrijk het bureau de calcul) bij den bij. staf wordt beoogd. Hoofdtaak is het verstrekken van gegevens voor de toe passing van de daginvloeden (Wetterspinne) op grond van de gegevens van het weerbericht (Barbara-meldung), c.q. naar eigen schatting, en voorts het berekenen van de gegevens voor de voorbereide vuren. In de Art. Rundschau van Jan. '36 propageert de Kap. v.d. gnl. Staf Lisz, die eenige weken bij de Engelsche art. gedetacheerd was, het Britsche systeem om den ondercdt. tijdens den marsch in den bij. staf op te nemen Prakti- sches aus der britischen Artillerie). De echelonnering van den Duitschem bij. staf zou dan als volgt worden le echelon: bij. cdt., waarnemingsoff., ber. ordonnans, paardehouder; 2e echelon (voor wg.post): schaarkijker-o.o., richtkijker-o.o. I, cdt. ver bindingsechelon, paardehouder 3e echelon (voor bij. stl.): ondercdt., richtkijker-o.o. II, ber. ordonnans, paardehouder 4e echoion: ber. telefonisten en ber. radiotelegrafisten. De bij. wordt geleid door den oudsten sectiecdt. Bij het in stl. komen wijst de bij. cdt. den ondercdt. het terrein aan, waar de bij. moet komen de verkenning van de juiste plaats der stukken geschiedt dan door den ondercdt. De F.A.J. van Nov./Dec. '35 bevat eenige gegevens betreffende een 18- daagschen marsch van 485 km van een afd. veldart. met paarden over asphalt- en betonwegen. Belangrijk is hetgeen over het beslag der paarden wordt medegedeeld. De dagelijksche marschafstand en de marschsnelheid waren daarbij normaal (resp. gemidd. 30 km en 7,7 km/uur). Bij sommige paarden was het beslag in één dag versleten. Practisch moesten alle dieren binnen een week opnieuw beslagen worden (bij één bij. werden op 1 dag 33 paarden geslagen). Door aan het ijzer een breede kalkoen aan de toon en kleinere kalkoenen aan de zijtakken te smeden, konden de ijzers langer mee. Foto's van het beslag verduidelijken het artikel. In de F.A.J. van Juli/Aug. 35 wijdt de le Luit. G. E. Wrocklojj Jr. een technische bespreking aan de radioverbindingen der art.: The best radio

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 108