schikte, uitnoodigden om toe te treden en voor de anderen de kastanjes uit het vuur te halen. Voorloopig antwoordde Oostenrijk dan ook afwijzend, hoewel de oorlogspartij in Wien, onder leiding van den Feldmarschalleutnant Freiherr von Mack, van een nieu wen oorlog wonderen verwachtte. Die wonderen zouden Mack dan ook niet bespaard worden Czaar ALEXANDER liet nu in Wien mededeelen, dat in den komenden oorlog allen moesten en zouden medewerken, en wel behalve de 250.000 Oostenrijkers, 180.000 Russen, 60.000 Pruisen, en nog talrijke Zweedsche, Beiersche, Sachsische en welke andere troepen al niet, te zamen 600.000 man om de Franschen zonder meer te verpletteren. Dergelijke pedante verklaringen, welker on juistheid wel heel duidelijk was, zouden op een nuchter oordeelend vorst als keizer FRANZ weinig indruk hebben gemaakt, als niet in eigen huis op den oorlog werd aangestuurd. Hoewel dralend, trad Oostenrijk daarom tot de coalitie toe en nu zou Mack de eer worden gegund om den degen met NAPOLÉON te kruisen. Arme Mack Van al de groote, door czaar ALEXANDER beloofde, coalitie- legers kwam niet veel terechtin plaats van 180.000 man zou Rusland maar 100.000 man leveren, waarvan de eerste helft pas in October in Oostenrijk zou aankomen, de Pruisen deden voor loopig niet mee, en NAPOLÉON zorgde voor tijdige bondgenoot schappen met de groote Zuid-Duitsche staten. Zoodat de gansche coalitie feitelijk hierop neer kwam, dat Engeland en Rusland, Oostenrijk grootmoedig in de gelegenheid stelden, om zich te hunnen faveure te laten vernietigenwat dan ook gebeurde. De Oostenrijksche mobilisatie liep vlot van stapelen op dit gebied toonde Mack althans organisatorische talenten te bezitten. Den 25 October waren 110.000 man op marsch naar Italië, langs welken weg men NAPOLÉON verwachtte, 35.000 man stonden in Tirol, terwijl de overblijvende 124.000 man (waarvan de Russen de helft zouden vormen) voor de operatiën in Duitschland bestemd waren. Het veldtochtsplan was dan, dat in Italië zoo spoedig mo gelijk een slag zou worden geslagen, welke met zekerheid zou worden gewonnen, daarna zouden Mantua en Peschiera worden ingeslotenen in Duitschland zou zoo ver mogelijk naar het Wes ten worden opgerukt, doch geen slag worden aangenomen alvorens de Russen zouden zijn aangekomen. In Italië was aartshertog KARL, die tot de ervaren aanvoerders kan worden gerekend, opperbevelhebber in Duitschland was de leiding in handen van den 26-jarigen aartshertog FERDINAND KARL, bij wien zelfs de eerste sporen van aanvoerderstalent nog moesten worden ont dekt. Maarschalk Mack was algemeen stafchef, die zich het recht had bedongen om daar te leiden, waar hij dat gewenscht zou ach ten. Hoe Mack zich het optreden in Duitschland eigenlijk voor- 296

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 10