298 aanraking met de Franschen had gekregen, alle zelfbeheersching en was tot eigen oordeel en eigen besluit niet meer in staat. En toch was de operatieve toestand voor een goeden aanvoerder nog geenszins hopeloos. Rondom Ulm beschikte hij over 60.000 man uitstekende troepen 10.000 man onder Kienmayer waren van Donaueschingen in O. richting teruggeweken, terwijl 60.000 Rus sen onder Kutusow reeds den 11 October aan de Inn zouden aan komen. Daarentegen was het Fransche leger door de snelle con centratiemars chen zeer vermoeid en sterk gedemoraliseerd de verbindingslijnen waren lang en onvoldoend beschermd, wat bij deze wijde omtrekking groote gevaren met zich bracht. „Mack, avec soixante mille hommes, traversant Ulm, y laissant un „poste, et se jetant sur la rive gauche (ten N. van de Donau dus) oü „la Grande Armée n'était plus, pouvait s'écouler par cette rive en rom- „pant les ponts qu'il laissait sur la droite de son passage. Dans cette „retraite il eüt ramassé ou détruit nos traineurs, nos grands pares, „nos bagages, et peut-être serait-il rentré glorieusement en Bohème, „oü il eüt rejoint les Russes! „Mais un parti aussi vif et aussi entier n'allait point a l'esprit faible „et trouble d'un tel général: et au lieu de prendre un parti il perd „quatre jours entiers." Ségur, blz. 197. Inderdaad vereischte een dergelijk stoutmoedig plan een veld heer, die zijn eigen twijfel had overwonnen, die begreep dat hij een uiterst gewaagde operatie ging uitvoeren, en dat hij daarbij vele kwade kansen moest loopen; maar was dat alles niet oneindig veel beter voor zijn land dan het nu volgende roemloos ondergaan bij Ulm Maar ook NAPOLÉON was alles behalve gerust over den toe stand bij zijn leger. En terecht; want tusschen de 2 vuren (Mack en Kutusow) stonden 60000 Franschen onder Davout en Berna- dotte met het front West, dus naar Frankrijk, tegenover Ulm, en 140.000 man over een groote ruimte verdeeld van de Donau tot Landsberg (Z. van Augsburg) front Oost naar de Inn. NAPOLÉON besloot daarom de Russen tegemoet te trekken met 90.000 man x) Gesprek tusschen NAPOLÉON en den generaal Macon (Ségur, a.b. blz. 246): „Eh bien Macon", s'écria gaiement l'Empereur en l'apercevant, „que me „diras-tu aujourd'hui „Ma foi, Sire, „répondit celui-ci," je dirai que vous êtes suivi d'un ramas „de pillards qui déshonoreront votre armée, et vous-même, si vous n'y mettez „promptement bon ordre En dit staaltje „Les chemins, entièrement défoncés, étaient semés de nos „chariots alsaciens embourbés, de leurs conducteurs désespérés, et de chevaux „abattus, expirant de faim et de fatigue. A droite et a gauche, nos soldats „couraient, a la débandade, au travers des champs, les uns cherchant des „vivres, les autres chassant, avec leurs cartouches, dans ses plaines giboyeu- „ses. A leurs coups de feu redoublés, au sifflement de leurs balles, on se „serait cru aux avant-postes, et l'on y courait le même danger."

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 12