en hen zoo spoedig mogelijk slag te leveren; Murat zou dan met 40.000 man bij Ulm blijven om Mack te vernietigen. Mack's 2e kans! Den lien October viel Murat's onderaanvoerder Ney de hoogten ten N. en ten O. van Ulm aan, en werd na een zwaar gevecht, waarbij de divisie Dupont ernstig tekortschoot, teruggeslagen. Mack wilde nu Ney's leger den 13 October opnieuw aanvallen; doch in plaats van daarop al zijn krachten te concentreer en, deta cheerde hij den 12en von Werneck met 12.000 man naar het NW. en von Jellachich naar Vorarlberg 3)De gevolgen bleven natuur lijk niet uit: den 13 October werd Mack verslagen en in Ulm opgesloten. Voor NAPOLÉON was dit natuurlijk een buitenkansje; den 16 October begon Mack te onderhandelen over een wapenstil stand en werd overeengekomen, dat hij den 25 October de wapens zou strekken. De jonge aartshertog FERDINAND KARL, die achteraf toonde over meer krijgsmansaanleg te beschikken dan Mack, was niet in staat hem zijn dwahngen te doen inzien 2); weshalve FERDINAND tijdig aan het hoofd van 11 eskadrons Ulm verliet, en aan de Fransche achtervolging naar Bohemen wist te ontkomen. En Mack, die door de Fransche parlementairs uit stekend op de hoogte werd gehouden van de opvolgende tegensla gen van zijn detachementen (von Werneck moest zich op 19 Oct. overgeven, en de aartshertog verloor op zijn doorbraaktocht 3.000 man van zijn escorte). Mack zag kans om nog een laatste grove fout te begaan, door in afwijking van de wapenstilstandsovereen komst niet op 25 October maar reeds op den 20en te capituleeren; dus 5 dagen vóór dat noodig was, en 5 volle dagen tijdwinst voor NAPOLÉON 3). Mack's capitulatie bij Ulm bracht den Franschen aan gevangenen: 18 generaals, 912 officieren en 24.435 man, waar bij nog 15.000 man uit de overige gevechten. Zonder noemenswaar dige verliezen te hebben geleden, had NAPOLÉON een Oosten- rijksche leger van 80.000 man uiteengeslagen en er de helft van gevangengenomen. Zijn opmarsch naar de Donau, met groote snelheid en verrassend uitgevoerd, verdient allen lof; doch dit 1) Deze merkwaardige detacheeringen beoogden om NAPOLÉON op zijn terugtocht in te sluiten. Mack had namelijk uit spionnenberichten den indruk gekregen, dat NAPOLÉON onverrichterzake naar Frankrijk wilde terug trekken. s) Mack droeg in zijn borstzak de schriftelijke machtiging van den keizer, dat hem de algemeene leiding was toevertrouwd, wanneer en waar hij dat wenschte. 3) Mack's détresse est si grande qu'on le voit prés de s'évanouir. Éperdu, il abandonne tout, jusqu'au demier service qu'il peut rendre a son pays, en retenant notre armée devant Ulm jusqu'au 25. Dominé par l'ascendant de NAPOLÉON, non seulement il renonce a cette concession de deux jeurs tant disputée, mais il se soumet a livrer, dés le lendemain 20 octobre, Ulm, ses armes, ses chevaux, trente-trois mille hommes qui lui restent, et le temps, dont son ennemi sait si bien profiter: hatant par la, de cinq journées, et sa perte et celle de l'Autriche. 299

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 13