wonderlijke succes dankte hij toch vooral aan de ongeschiktheid van Mack om een leger aan te voeren. Waar zij de kans kregen hebben de Oostenrijksche troepen uitstekend gestreden; bij een goede legerleiding zouden deze troepen uitmuntende resultaten hebben bereikt. Uit den strijd om Ulm volge thans nog een episode, welke de Scgur^ beschrijft, en die ik „het vraagstuk van het „marcher au canon"' zou willen noemen; een strijdpunt dat later bij Waterloo sterk op den voorgrond zal treden, en dat zelfs in den modernen oorlog, ondanks de verbeterde verbindingsprocédés (welke overi gens niet onfeilbaar zijn) kan voorkomen. De toestand was deze: den 7 October waren de troepen van Soult en Murat bij Donauwörth over de rivier getrokken, en was men doende om de verbrande bruggen te herstellen, zoodat het geheele leger ten Z. van de Donau kon concentreeren. In den morgen van den 8 Oct. waren dus het korps Soult en de leger- cavalerie ten Z. van Donauwörth; waar zij bij Wertingen slaags raakten met 12 bataljons Oostenr. grenadiers, welke door Mack uit Tiroi waren teruggeroepen, en welke werden vernietigd. Op dezen zelfden morgen van 8 Oct. nu, gaf NAPOLÉON in Donauwörth aan zijn ordonnansofficier de Ségur opdracht zich in de richting van Augsburg te begeven, waar de divisie Saint-Hilaire zich bevond, met bevel voor den Div. C.: Augsburg onverwijld te bezetten." I De Ségur ontmoette den Div. C. dicht Augsburg, ter hoogte van het dorpje Markl, waar hij zijn divisie had laten halt houden op het geluid van kanongebulder uit het NW. (de strijd van het korps Soult tegen de 12 bataljons bij Wertingen), en met zich zelf in strijd of hij naar het NW. zou oprukken en zich in den strijd mengen. Na ontvangst van het bevel van NAPOLÉON liet hij zijn troepen weder den marsch naar Augsburg vervolgen. Nau welijks afgemarcheerd, kwam een ordonnansofficier van Murat uit Wertingen, den Div. C. uitnoodigen, hem ter hulp te snellen (een verzoek om hulp, dat door de omstandigheden stellig niet vereischt werd) Ingolstadt Donauwörth Wertingen Markl Augsburg 300

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 14