keert heeft doen maken en naar Wertingen is getrokken, waar hij te middernacht aankwam, en niemand meer aantrof: zijn divi sie was dus „nergens" geweest; niet op de plaats waar hij naar toe moest gaan, en evenmin daar waar hij meende te moeten steunen. Als men nu dit verhaal zonder meer leest bestaat het gevaar, dat de lezer het vermakelijk vindt, en misschien zelfs de schouders ophaalt over de weifelmoedigheid van dezen Div. C. Juist daarom wil ik er op wijzen, dat handelingen als in 't bovenstaande geschetst echt menschelijk zijn en een juist beeld geven van den innerlijken strijd, welke een aanvoerder van een groote eenheid soms moet voeren, alvorens hij gelouterd uit deze worsteling komt, en dan weet wat hij gaat doen. De tijd, welke een aanvoerder bij het nemen van zijn besluit in zijn staf kwartier kan bestemmen om te overwegen en te beslissen, mist hij hier, nu 2 geheel tegenstrijdige orders hem op hetzelfde oogenblik bereiken: orders, welke even dringend schijnen, en waarvan hij er toch maar één kan opvolgen. Wat dan beslist moet worden, kan niet in voorschriften zijn vast gelegd, evenmin kan men zich beroepen op de prioriteit van het eene boven het andere bevel, nog minder op de rangen der bevel gevers; in zulk een geval moet de aanvoerder met zich zeiven tot klaarheid komen. En dat de Ségur's meening: „Le canon com- mande; il est de principe de répondre a eet appel!", in hare onbe redeneerdheid niet juist kan wezen, zal niet veel tegenspraak ont moeten. Bij de bespreking van Waterloo hoop ik hierop nog terug te komen. Studies over „Ongehoorzaamheid" en „Initiatief" zijn daarom juist zoo leerzaam, omdat zij een moeilijk vraagstuk als het onderhavige analyseeren en met voorbeelden toelichten, aldus het inzicht verruimende. Met Mack's leger had NAPOLÉON dus afgerekend; en merk waardigerwijze faalde ook het andere Oostenrijksche leger in Italië, waar aartshertog KARL, na tal van detacheeringen, over een geconcentreerde groep van 45.000 man beschikte. Toen KARL de ramp bij Ulm vernam was zijn positie moeilijk, omdat hij nu voor de keuze kwam te staan: Tirol behouden of Wien dekken. En omdat hij geen bepaalde keuze wist te doen en afwachtte, viel Masséna hem op 30 October met 30.000 man aan, wat tot den zwaren slag bij Caldiero leidde. Beslissend was deze slag niet, maar wel een succes voor de Oostenrijksche wapenen. Op 31 Oc tober kreeg KARL echter uit Wien- zulke alarmeerende berichten, dat hij van een voor 1 November bevolen aanval afzag, en terug trok; waarbij hij verschillende detachementen opnam en begin December over een macht van 80.000 man het bevel voerde. Dat leger bleef dus een factor in de krachtsverhoudingen; echter alleen als hij in rekening werd gebracht. Maar dat gebeurde juist niet. NAPOLÉON besloot, zoo spoedig mogelijk de Russen onder Kutusow aan te grijpen; weshalve hij den 26 October 5 korpsen in O. richting en Z. van de Donau in marsch zette. Op den N. 302

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 16