oever marcheerde Mortier met 3 divisiën, terwijl Ney bij Ulm bleef. Wilde NAPOLÉON zoo spoedig mogelijk een beslissing op de Russen bevechten, Kutusow daarentegen was niet van plan zijn leger te laten verslaan, voordat het 2e Russische leger zou zijn aangekomen. Hij trok daarom terug van de Inn. en naar Steyr, terwijl NAPOLÉON volgde. Geen oogenblik dacht deze aan de mogelijkheid, dat vóór Wien geen poging zou worden gewaagd om de Franschen tot staan te brengen. Des te onaangenamer was voor hem de verrassing toen hij vernam, dat Kutusow den 9 Nov. plotseling naar het Noorden was gemarcheerd, bij Krems (N. van St. Pölten aan de Donau) de rivier was overgetrokken en de brug achter zich had vernield. En fataler was dat nog, omdat Mortier met zijn 3 divisiën op den N. oever nu niet kon worden gesteund, en op 11 November bij Dürnstein een zeer gevoelige nederlaag leed. Kutusow zette zijn terugtocht voort in de richting van Znaim, dat hij op 13 November met de voorste afdeelingen bereikte, terwijl de Fransche voorhoede dienzelfden dag Wien binnentrok. Reeds den 11 November had NAPOLÉON aan zijn zwager Murat, die de voorhoede aanvoerde, bevolen, om de Donaubruggen in Wien te bezetten, zoodat het leger zoo snel mogelijk de Russen kon volgen. Die bezetting gelukte door een „krijgslist"! De 3 Donaubruggen, welke de opeenvolgende rivierarmen overspanden, waren bezet en geheel voor vernieling voorbereid. Generaal Ber- trand, die aan het hoofd van de voorhoede marcheerde, gaf aan den commandant van het bewakingsdetachement zijn „eerewoord", dat de wapenstilstand met Oostenrijk reeds was gesloten, en het dus geen zin had om de bruggen nog te vernielen. Daarop liet de Oostenrijksche officier hem en de maarschalken Lannes en Murat toen met een detachement de bruggen overgaan waarop het brug- gedetachement werd ontwapend en de krijgslist dus gelukt was. (In hoeverre het onder „eerewoord" verklaren van een onbe schaamde leugen door een Fransch generaal nog onder het etiket „krijgslist" is te brengen, wil ik hier nu maar liever in het midden laten). Door deze gebeurtenis was het leger van Kutusow (36.000 man) echter in een lastige positie gekomen. Gevolgd door de ver sterkte groep Mortier (20.000 man) was snel marcheeren onmo gelijk en Murat rukte met 50.000 man van Wien recht N. op Znaim aan. Daarom detacheerde Kutusow een dekking van 7.000 man onder Bagration naar Hollabrünn op den marschweg van Murat. En nu werd deze, door een krijgslist die ditmaal verkeerd uitviel, een etmaal opgehouden, terwijl Kutusow ontsnapte. Bagration blufte, liet veel zien en hooren, en wilde parlementee- ren. Murat die nog slimmer wilde zijn, en het geheele Russische leger voor zich vermoedde, ging hier op in, met de nevengedachte om zoodra de korpsen van Soult en Lannes zouden zijn aangeko men, zijn slag te slaan. Toen het te laat was ging hij Bagration's 303

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 17