NAPOLÉON's dictatoriale machtsuitingen dan bij een energieke- ren „connétable" wellicht het geval zou zijn geweest. En JOSEPH, de veeleischende en immer ontevreden oudste broeder, werd be dacht met het koninkrijk Napels, dat hij echter nog moest verove ren; met 50.000 man onder de beproefde leiding van Masséna, Gouvion Saint-Cyr en Regnier kostte dat echter niet veel moeite. Het Grand Empire omvatte nu dus reeds de volgende koninkrijken en groothertogdommen: Italië (vice-roi Eugène de Beauharnais) Holland (roi-connétable Louis Bonaparte), Napels (roi Joseph Bonaparte), Lucca en Piombino (prince Bacciochi, Elisa's schoonen echt vriend) Cleve und Berg (grand-duc Murat, zwager), Pontecorvo (prince Bernadotte, gezworen vijand van NAPO LÉON Joseph's zwager), Neuchatel (prince Berthier), Benevent (prince Talleyrand). Met verscheidene Duitsche staten waren bondgenootschappen gesloten, die in 1806 in een Rheinbund onder Fransche leiding werden vereenigd: Koninkrijk Bayern, Koninkrijk Württemberg, Koninkrijk Sachsen, Groothertogdom Baden, Hessen-Darmstadt, Nassau, Hohen- zollern, Mecklenburg, enz. enz. Al deze staten hadden volle vrijheid in eigen land; doch NA POLÉON eischte onverbiddelijk de troepencontingenten voor de „Grande Armée". En was aldus besturende een ferm eind op weg naar het Keizerschap van Europa. (Wordt vervolgd). Verzoeke bij aankomst in Europa zoo spoedig mogelijk adres op te geven aan den Correspondent aldaar, den Kapitein-Intendant G. I. van Leeuwen, van Soutelandelaan No. 33 den Haag. Verschuldigde contributie kan worden gestort of overgeschreven bij postrekening 75531, ten name van genoemden correspondent. 307

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 21