studie werd nagegaan, waaruit de oorlogspotentieel van verschil lende staten was opgebouwd en hoe die in vredestijd was te ver sterken door economische maatregelen. Ook werd in dien tijd het nut van de toepassing van economische sancties bestudeerd en werd onderzocht op welke wijze en in hoeverre een staat zich voor de gevolgen van die toepassing zou kunnen vrijwaren door een daarop gerichte economische voorbereiding in vredestijd. Naarmate in den loop der jaren bleek, dat de ontwapenings besprekingen zonder resultaten zouden blijven, de uitwendige veiligheid door den volkenbond niet zou kunnen worden gewaar borgd en omtrent de definitie van aanvaller geen overeenstemming kon worden verkregen, zoodat èn de leden van den Bond geen andere keuze overbleef dan de verzorging van de uitwendige vei ligheid wederom zelf volledig ter hand te nemen èn een onjuiste en onrechtvaardige toepassing van economische sancties een moge lijkheid bleef, waarmede rekening moest worden gehouden, werd meer en meer de noodzakelijkheid gevoeld de in de zalen van het Volkenbondsgebouw gevolgde cursussen in oorlogsvoorbereiding in de practijk te brengen en oefenden de sanctiebepalingen in het Volkenbondshandvest een stimuleer enden invloed uit op het stre ven naar economische autarkie. Ik wil nu in het midden laten of na de duidelijk geworden mis lukking van de vredespolitiek het opnieuw op den voorgrond treden van den eisch der nationale oorlogsvoorbereiding het al- gemeene streven naar economische autarkie in zijn huidigen scher pen vorm noodzakelijk maakte, dan wel dat de vredesbepalingen van Versailles den stoot gaven tot opkomst en bloei van dat ultra- nationale economische stelsel en daardoor het ter hand nemen van de voorbereiding der staatsmobilisatie vergemakkelijkten. Voor het oogenblik is de beantwoording van deze vraag van weinig belang; doch wel is zeker, dat autarkie en oorlogsvoorbereiding thans over de geheele wereld hand in hand gaan en de een groei kracht vindt in de ander. Waar dus thans voor het moederland en zijn overzeesche ge westen eindelijk het moment is aangebroken, waarop zonder be zwaar en zonder terughouding aan de voorbereiding der staats mobilisatie een algemeener en meer geprononceerd karakter kan worden gegeven dan zij tot nog toe droeg, kan het moment, waarop door het houden van eerdergenoemde voordracht opnieuw de belangstelling voor dit belangrijke vraagstuk wordt gewekt, niet anders dan zeer gelukkig worden genoemd. Het geven van een breeden grondslag aan de nationale oorlogs- of verdedigingsvoorbereiding en zonder een zoodanige basis kan van doeltreffende resultaten geen sprake zijn zal gepaard moe ten gaan met de vorming van een zich daarbij aanpassende or ganisatie. 312

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 26