een voorbereiding van de staatsmobilisatie wordt beoogd, met de hoop daarin tevens de motiveering te kunnen neerleggen van de hiervoren verkondigde meening, dat dit element van staatszorg behoort te worden gelegd in een speciaal voor dat doel te vormen staatsorgaan van algemeen karakter en met bijzonder relief en dat ware te bekleeden met zoo ver mogelijk gaande bevoegdheden. Mogen die doelstelling en dat karakter bij de ondervolgende omschrijving van het begrip staatsmobilisatievoorbereiding vol doende tot uiting komen: le. Het tot een zoo hoog mogelijken graad van ontwikkeling brengen van de maatschappelijke moreele, personeele en materieele krachten, welke worden geacht tot steun te kunnen dienen van de politieke, economische en militaire weerkracht van den staat in oorlogstijd. 2e. Het treffen van maatregelen, welke beoogen het desvereischt op voet van oorlog brengen van den staat, in al zijn maat schappelijke geledingen, zoo snel en doeltreffend mogelijk te kunnen bewerkstellingen. 3e. Het bestudeeren en voorbereiden van de wijze, waarop in tijden van oorlog of oorlogsgevaar de politieke, economische en militaire weerkracht van den staat op zoo hoog mogelijk peil kan worden gehouden. Uit die omschrijving zal tevens een indruk kunnen worden ver kregen van het uitgebreide terrein, dat door een staatswerkzaam- heid in die richting behoort te worden bestreken en van de groote verscheidenheid van onderwerpen, welke tot dat gebied van staatszorg behooren. Tot besluit van dit opstel moge ik nog een oogenblik de aan dacht vragen voor een bepaald onderdeel van de staatsmobilisatie voorbereiding, n.l. het in vredestijd vormen en in stand houden van voorraden importartikelen van belangrijk grooteren omvang dan normaal uit een financieel-economisch oogpunt is verantwoord te achten. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat geen enkele leider van een particulier of staatsbedrijf of importeur in vredestijd, uit hoofde van het aan die handelwijze verbonden renteverlies, de noodzake lijke vergrooting van opslagruimten en beheerskosten, alsmede de kans op bederf en prijsdaling, geneigd zal zijn een grooteren stock aan te houden, dan een normaal verbruik of gemiddelde afzet in verband met aanvullingsmogelijkheden (tijd van het jaar, land van herkomst) eischen. Die aanvullingsmogelijkheden kunnen evenwel in oorlogstijd ernstig worden bedreigd of geheel te niet gedaan. Zoodra een gevaarlijke internationale politieke spanning ontstaat (en in den tegenwoordigen tijd blijkt dit als regel geen locaal verschijnsel te zijn), ontwikkelt zich onmiddellijk een stre- 314

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 28