den onder gelijkwaardige omstandigheden met elkaar zullen ver gelijken. Vliegtuig met snelheid 240 km./uur, afstand 800 meter, in parallelvlucht onder geringe elevatie, te bevuren met 1 sectie mitr. (2 stukken)maximum duur van het vuur de duur van één strooigang der elementaire richtmethode. A. Elementaire richtmethode kringkorrel, met daarin gevat doel, wordt geplaatst bovenin het richtraam (zie art. 234) en het vuur wordt geopend. Hoe lang duurt nu de strooigang van richt raam tot aan den cirkelomtrek De straal van den cirkel, uitgezet op doelsafstand in de baan van het vliegtuig geeft ons dit geval tot uitkomst 45/275 X 800 ongeveer 130 m. Dezen afstand door vliegt het doel in rond 2 seconden dan is dit ook de duur van bedoelden strooigang (aannemende dat de verplaatsing van de kringkorrel binnen het kringvizier geschiedt met de relatieve snelheid van het doelbeeld). In dien tijd worden door twee mitrn. 40 patronen verschoten. De lengte van het vliegtuig stellende op 9 m en de B.S. 82 op doelsafstand aannemende te bedragen 8 m (4 X de in de schootstafel aangegeven waarde)kunnen wij door toepassing van het gestelde in art. 222 ad (2) uitrekenen hoeveel de nuttige tijd van dien strooigang bedraagt. Wij vinden dan in dit geval tot uitkomst 14 seconde, m.a.w. vallen er 2 X 14 X 10 5 patronen in het nuttige gedeelte van de baan van het vliegtuig en kunnen dus slechts deze in aanmerking worden ge bracht voor het nader berekenen van de trefkans. B. Volmaakte richtmethode de grenzen van den juisten voor- houdsafstand in het gestelde geval zijn volgens art. 229 ad a): het merkpunt Nr. 5 en de cirkelomtrek. Tusschen deze twee pun ten moet dus worden heen en weer gestrooid (art. 226 ad 2). Waar wij aannemen, dat gedurende het geheele vuur (n.l. 2 secon den, zie boven) noch de doelsafstand noch de elevatie verandert, blijven bovengenoemde voorhoudsgrenzen dus ook geldig voor den geheelen duur van het vuur. Er zal dus voortdurend tusschen deze beide merkpunten heen- en weergestrooid worden. Hoeveel bedraagt nu hierbij de nuttige tijd van het vuur? Overeenkomstig het gestelde in art. 222 ad (2) kunnen wij dat ook in dit geval berekenen. De afstand tusschen het merkpunt Nr. 5 en den cirkel omtrek van het kringvizier bedraagt n.l. 10 mm (art. 212 ad (4); deze afstand, uitgezet op den doelsafstand in de baan van het vliegtuig geeft ons 10/275 X 800 30 m, hetgeen in dit geval het nuttige gedeelte in de baan van het vliegtuig beteekent. Vol gens art. 222 ad (2) vinden wij dan op dezelfde wijze als hier boven voor de elementaire richtmethode is geschied, dat de nut tige tijd 1,13 sec. bedraagt. 317

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 31