In dien tijd worden door beide mitrn. verschoten 2 X 113 Y 10 22 a 23 patronen. Vergelijken wij deze uitkomst nu met de resultaten, welke werden verkregen ad A. voor de elementaire richtmethode, dan zien wij dat door toepassing van de volmaakte richtmethode in denzelfden tijd 4y2 maal zooveel patronen in het nuttige gedeelte van den bundel kunnen worden verkregen. Een dergelijk voor beeld stemt tot nadenken, inderdaad, doch wij moeten niet verge ten, dat bovenstaande vergelijking zuiver theoretisch werd gedo cumenteerd en dat er in de practijk tallooze factoren aanwezig zijn, welke zeer grooten invloed uitoefenen op de bereikbare resul taten met de volmaakte richtmethode, zooals wij nader zullen zien. Uit bovenstaande voorbeelden kunnen wij tevens bepalen, in welke mate de grenzen van den te kleinen en van den te grooten voorhoudsafstand naar elkaar toe zijn gebracht tot het verkrijgen van nauwere grenzen voor de volmaakte richtmethode. Wij zou den deze waarden onmiddellijk kunnen afmeten op het luchtdoel vizier zelve, aangezien wij daarop even goed de afmetingen van den straal van den cirkel en de tusschenruimten tusschen de ver schillende merkpunten kunnen vinden het spreekt echter duide lijker, wanneer wij de vergelijking daarvan treffen in de haan van het vliegtuig. In het geval ad A. bedroeg de afstand tusschen de beide uiterste grenzen voor de elementaire richtmethode 130 m (de straal van en cirkel, uitgezet op doelsafstand)in het geval B. ongeveer 30 m, of ongeveer 4y2 maal zoo klein als bij de elementaire richt methode. Door de volmaakte richtmethode kan de totaal-begren zing van het juiste punt der voorhoudsafstanden in bovenstaand geval dus worden teruggebracht tot op 2/9 gedeelte van de waarde, welke voor de elementaire richtmethode wordt gebezigd. Uit dit feit alléén reeds spreken de voordeelen van tijdwinst, munitie besparing en trefkansvergrooting, welke hiermede kunnen worden bereikt. Bespreken wij thans den inhoud van eenige belangriike artikelen uit ons V.S. Mitr. Art. 224 had n.o.m. beter reeds eerder, en wel bij de behandeling van de elementaire richtmethode, vermeld moeten worden, aam gezien de kennis van de in dit artikel genoemde begrippen even goed noodig is bij die richtmethode, zij het dan ook, dat het ver werken dezer begrippen voor de volmaakte richtmethode een rui mere toepassing vindt, dan voor de elementaire richtmethode het geval is. Art. 225 is een nadere beschouwing waard in lid (1) wordt de benoodige voorhoudsafstand afhankelijk gesteld van de elevatie. Deze conclusie wordt blijkbaar getrokken uit het gestelde in het 318

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 32