de volmaakte richtmethode gestrooid worden tusschen de hier aangegeven minimumgrenzen en de in art. 225 hiervoren genoemde maximumgrenzen. Art. 227 behandelt de vuurwijze tegen vliegtuigen in overvlucht en in schuine vluchtklaarblijkelijk worden hier bedoeld schuine vluchten onder grootere elevatie, aangezien bij schuine vluchten onder geringe elevatie de grenzen der voorhoudsafstanden nabij de horizontale draden gelegen zijn (zie art. 228). Overigens biedt dit artikel geen moeilijkheden, behalve dan de practische moeilijk heid, om de in lid (3) genoemde elevaties te onderkennen, waarop wij nader terug zullen komen. Het tweede gedeelte van lid (4) had n.o.m. gevoegelijk weggelaten kunnen wordenimmers, zoo lang ons nog ieder middel ontbreekt om de vliegsnelheden tot op 20 km/uur nauwkeurig vast te stellen, heeft het in genoemd lid gestelde geringe practische waarde. Artikel 228 behandelt de twee overige gevallen parallelvluchten (onder alle elevaties, wel te verstaan) en de schuine vluchten onder geringe elevaties. Overigens levert dit artikel geen moeilijk heden op. Art. 229 geeft voor de in art. 228 genoemde gevallen de juiste plaatsen aan der voorhouds-grenzen de ad a)b) en c) vermelde grenzen moeten door iederen mitraillist uit het hoofd en vlot, zonder vergissingen, worden gekend. Artikel 230 heeft n.o.m. weinig practische waarde, zoolang wij niet beschikken over hulpmiddelen om dergelijke snelheidsvaria ties der vliegtuigen nauwkeurig vast te stellenwij willen gerust bekennen, dat wij niet in staat zijn om de snelheid van een vlieg tuig (zelfs van bekende typen, waarvan de maximum-snelheden vrij laag zijn te noemen) tot op 50 km/uur nauwkeurig te schat ten. Wij zouden dan ook willen adviseeren, om het gestelde in art. 230 als vereischte kennis niet verplichtend te stellen, zulks om verwarring te voorkomen, aangezien bij het vuren op vlieg tuigen thans reeds zóóveel van de menschen wordt geëischt, dat het aanbeveling verdient om ons slechts tot het strikt-noodzakelijke te beperken. Art. 231 geeft aan, dat de naderingshoeken t.o.v. het schootsvlak kunnen worden geschat en ook, hoe dat kan geschieden. De vraag is, of dat nu wel noodig is deze handelingen toch kosten tijd, hetgeen een factor is, die bij het vuren op vliegtuigen een zeer groote rol speeltéén luttele seconde tijdverlies is vaak beslissend en kan ons zelfs de kans op het afgeven van het vuur ontnemen. Bovendien komt het bij de volmaakte richtmethode op nauwkeu righeid aan, gezien de enge begrenzing der voorhoudsafstanden de vraag is nu, of op de aangegeven wijze inderdaad de vereischte mate van nauwkeurigheid kan worden verkregen wij betwijfelen zulks, gezien de uiteenloopende typen van vliegtuigen, waarmede 321

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 35