wij te maken kunnen krijgen. Maar bovendien is het niet noodig, zooals wij reeds zeidenimmers geeft het beeld van het vliegtuig in de kringkorrel te allen tijde de richting aan waarin de kring korrel moet worden bewogen in de vliegrichting, en dus wordt daardoor ook de plaats volkomen bepaald, waar de kringkorrel in het kringvizier moet worden gebracht voor den overeenkomstigen voorhoudsafstand (b.v. de juiste plaats op de binnen- of buiten ellips, horizontale draden, of cirkelomtrek). Art. 232 heeft de bedoeling, een leemte aan te vullen, te voorzien in een dringend gevoelde behoefte: de factor elevatie, welke een zoo voorname rol speelt bij de volmaakte richtmethode, zoo nauw keurig mogelijk te bepalen. Het behoeft geen nader betoog, dat de aangegeven wijze waarop zulks moet geschieden, verre van bevredigend mag worden genoemd. Het is ons in de practijk na veelvuldige oefening niet mogelijk gebleken, om de elevaties op die wijze te doen bepalen, zonder dat daarbij fouten van 10 a 15 graden werden gemaakt, welke fouten meestal aan den hoogen kant waren, d.w.z. dat de elevaties veelal te hoog werden geschat. Bij de behandeling der hulpmiddelen en instrumenten komen wij hierop nog nader terug. Art. 233 behandelt het geval van een vliegtuig, dat recht op den schutter aanvliegtlid (1) vermeldt o.a. naar aanleiding daarvan ook de elementaire richtmethode. Dit lijkt ons minder juist, aan gezien de elementaire richtmethode als beginsel slechts kent het strooien tusschen het richtraam en den cirkelomtrek tegen hori zontaal vliegende doelen, en tusschen den cirkelomtrek en onder zijde van het ellipsvormig verlengstuk, tegen stekende vliegtuigen. De elementaire richtmethode kent geen enkel geval waarin de beweging van de kringkorrel beperkt blijft tusschen de afmetingen van het richtraam, en dus hoort ook dit geval (vliegtuig, dat recht op den schutter aanvliegt) niet thuis bij de elementaire richtme thode. Het moet een afzonderlijk geval van de volmaakte richt methode blijven. Overigens geeft art. 233 geen aanleiding tot moeilijkheden. Artikel 234 werd reeds eerder besproken, waarbij naar voren werd gebracht, dat het aanbeveling zou verdienen om den inhoud van dit punt reeds bij de elementaire richtmethode te behandelen, aangezien ook bij die methode rekening dient te worden gehouden met de factoren, welke in dit artikel worden genoemd. De inhoud daarvan zou overzichtelijker aangegeven kunnen worden in den vorm van het volgende staatje. 322

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 36