Plaats van de kringkorrel in het richtraam Afstand tot doel Elevatie van het wapen bovenin j> 600 m. 30 graden. middenin 600 m. 400 tot 600 m. 30 tot 60 graden. 45 graden. onderin 600 m. 400 tot 600 m. 400 m. 60 graden. 45 graden, alle elevaties. Aan het einde gekomen van de theoretische beschouwingen der beide richtmethoden (de elementaire en de volmaakte), stellen wij ons thans de vraag welke van de twee verdient in de practijk de voorkeur Aangezien een bevredigend antwoord op deze vraag gebaseerd moet zijn op alle elementen, welke het principe van iedere methode op-zichzelf bepalen, zullen wij in het kort nogmaals de voornaamste punten uit deze beginselen ter vergelijking naast elkander stellen De elementaire richtmethode volstaat met het strooien tusschen twee ruim gestelde grenswaarden voor de voorhoudsafstanden, n.l. vanaf nul tot méér dan het maximum benoodigde. De hande lingen van den schutter of van den vuurleider vóór het openen van het vuur beperken zich slechts tot het instellen van de juiste richt- as-lengte, afhankelijk van de doelsnelheid en het bepalen van doelsafstand en elevatie ten einde het juiste punt van uitgang binnen het richtraam vast te stellen. Tijdens het vuren hoeft de schutter alleen maar met zijn kringkorrel het doel te volgen richting en snelheid, waarmee hij dat doen moet, worden hem automatisch door het doelbeeld gegeven. Overigens strooit hij vanuit het richtraam naar den cirkelomtrek en terug, zoo vaak als noodig en mogelijk is. Hij hoeft zich daarbij weinig of geen zorgen te maken over elevatie, doelsafstand, naderingshoek en de invloeden, teweeggebracht door variaties in de doelsnelheid. Fou ten, welke eventueel gemaakt zijn bij het vaststellen van doels afstand, elevatie en doelsnelheid, worden voldoende gecompen seerd door de zeer ruime grenzen der voorhoudsafstanden, waar- tusschen wordt gestrooid. De nadeelen van de elementaire richt methode zijn de geringe nauwkeurigheid van de vuurwijze, waar door slechts gedurende een klein deel van iederen strooigang trefkans op het doel bestaat. Een groot deel der verschoten patro nen komt daardoor niet tot zijn recht. 323

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 37