De volmaakte richtmethode beoogt het nadeel van de elemen taire richtmethode te ondervangen, door een grootere mate van nauwkeurigheid in de vaststelling der grenzen voor de voorhouds- afstanden. Daarvoor moeten verscheidene voordeelen der elemen taire richtmethode worden prijsgegeven, m.a.w. de methode wordt ingewikkelder. De grootere mate van nauwkeurigheid eischt immers vanzelf ook een grootere nauwkeurigheid bij het vaststel len der gegevens voor ieder geval op-zich-zelf. De factoren doelsnelheid, afstand, elevatie en naderingshoek spelen thans een zeer groote rol en vragen voortdurende aan dacht, zoowel vóór als tijdens het vuur. Het moment der vuur- opening, het juiste tijdstip, waarop moet worden teruggestrooid en de daarbij vereischte onderlinge stand der richtmiddelen t. o.v. elkaar, dit alles wordt geheel beheerscht door bovenstaande factoren en door de mate van nauwkeurigheid, waarmede hunne waarden zijn vastgesteld. Indien deze waarden juist zijn vastge steld, vuurleider en schutter op juiste wijze daarmede rekening hebben gehouden en deze factoren naar behooren hebben weten te verwerken, ja dan is natuurlijk de trefkans bij de vol maakte richtmethode veel grooter dan bij de elementaire. Indien jawel, en daarom zeiden wij (en dat zegt het Voorschrift óók) „De volmaakte richtmethode beoogt enz." Maar wat zegt de practijk er van? Laten wij daartoe de fac toren eens wat nader beschouwen, welke afzonderlijk of gezamen lijk de mate van de voorhoudsafstanden bepalen: a. De naderingshoek, practisch gesproken de vliegrichting. Een groote mate van nauwkeurigheid is bij het vaststellen hiervan niet mogelijk; zij moet in de meeste gevallen worden geschat, zooals het voorschrift ook zelf aangeeft. Zooals wij reeds eerder opmerkten vormt dit geen overwegend bezwaar, aangezien tóch het beeld van het vliegtuig in de kringkorrel over het algemeen met voldoende nauwkeurigheid de vliegrichting zélf aangeeft aan den schutter, zoodat deze steeds in staat is om zijn korrel volgens de aangeduide richting te brengen naar de juiste plaats in het kringvizier. b. De elevatie moet volgens het voorschrift eveneens worden geschat; ook dit is natuurlijk weinig bevredigend wat nauwkeu righeid betreft. Wellicht wordt dit nadeel echter binnenkort onder vangen door de invoering van een hulpmiddel, dat voortdurend en automatisch den schutter waarschuwt, wanneer het wapen be paalde elevaties heeft bereikt. Men zie hiervoor nader onder „Hulpmiddelen en instrumenten" in dit artikel. c. De doelsafstand is in de practijk ook niet altijd gemakkelijk (en zeker niet snel) precies vast te stellen; onze afstandmeters Zeiss basis 0,70 m. zijn voor snel bewegende doelen minder ge schikt. Hoewel dit natuurlijk een nadeel blijft, vormt het betrek- 324

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 38