kelijk niet zoo'n heel groot bezwaar, aangezien ook bij de vol maakte richtmethode deze afstands-invloeden toch in zeer ruim begrensde groepen zijn ondergebracht, n.l.: rond 800, rond 400 en rond 100 m. d. De doelsnelheid. Zagen wij onder a, b en c hiervoren, dat de bij de vaststelling der waarden of invloeden van de betrek kelijke factoren gemaakte fouten elk op-zich-zelf misschien nog geen overwegende bezwaren vormden, wij dienen daarbij toch niet uit het oog te verliezen, dat deze gemaakte fouten zoowel kunnen cumuleeren, als elkander geheel of gedeeltelijk opheffen. En een cumulatie van de gemaakte fouten in elke groep vormt wel degelijk een ernstig bezwaar bij den aldus ontstaanden totaal-invloed. De grootste fouten worden echter gemaakt bij de bepaling van de doelsnelheid, zoolang ons nog betrouwbare hulpmiddelen ontbre ken tot het vaststellen der vliegsnelheden op ieder moment nauw keurig. Zelfs de kennis van de gebruikelijke of van de maximum- bereikbare snelheden van bekende vliegtuig-typen brengt ons in dezen geen stap verder, want als het ernst wordt krijgen wij hoogst waarschijnlijk geen Fokkers of Curtissjagers tot doelen, doch typen X., Y. en Z., waaromtrent ons gegevens ontbreken. Bovendien zouden dergelijke gegevens ons niet den minsten waarborg geven, want een vliegtuig, dat 400 km/uur kan vliegen, is ook in staat om 200 km/uur te vliegen, met alle, daartusschen gelegen varia ties er bij. Bovendien zal een vijandelijk vliegtuig, dat zich binnen bereik weet van mitrailleurs op den grond, er stellig niet op uit zijn om het ons gemakkelijk te maken de piloot zal wel zoo ver standig zijn om behalve zijn vliegsnelheid, ook voortdurend zijn vlieghoogte en zijn vliegrichting te wijzigen. En in die gevallen wordt de volmaakte richtmethode voor ons één voortdurende puzzle, waarmede wij wellicht aangenaam doch stellig niet nuttig worden beziggehouden, gezien de alsdan te verwachten treffer resultaten. Waar juist de doel-snelheid de grootste rol speelt bij de bepaling van de voorhoudsafstanden, of liever, waar de mate van voorhoudsafstand hoofdzakelijk door de vliegtuigsnelheid wordt beïnvloed, kunnen wij gerust zeggen, dat de volmaakte richt methode staat of valt met de mogelijkheid om die snelheden op ieder moment met voldoende nauwkeurigheid te bepalen. En die mogelijkheid is er niet. Zoolang die mogelijkheid er niet is, zoolang wij dus één der voornaamste gegevens missen, waarop de vol maakte richtmethode is gebaseerd, zoolang hebben wij ook niet de minste waarborg, dat een met die methode afgegeven vuur doeltreffend zal zijn. De waarschijnlijkheid is zelfs zeer groot, dat zulk een vuur geen uitwerking zal hebben en één van onze voornaamste stelregels luidt juist, dat wij alleen dan mogen vuren, wanneer er eenige zekerheid bestaat, op het behalen van gunstige resultaten. 325

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 39