TPf hiermede volstrekt niet zeggen, dat de volmaakte richtmethode an sich" met deugt, of dat zij niet onderwezen, beoefend en gekend moet worden dat zou dwaasheid zijn. Wij mogen nimmer de mogelijkheden voorbijgaan, waarbij per- fectionneering van schietmethoden en vergrooting der trefkansen geboden worden, en dat is ontegenzeggelijk bij de volmaakte richt methode een feit m die gevallen, waarbij de omstandigheden het ons mogelijk maken om de juiste gegevens te verkrijgen ter toe passing dezer methode. Wij moeten dan ook voortdurend derge lijke mogelijkheden kunnen onderkennen, ten einde bij voorko mende gunstige gelegenheid de volmaakte richtmethode goed te kunnen toepassen en het volle profijt te kunnen trekken van de grootere trefkans, welke ons dan door die methode geboden wordt uT gevallen zal echter in de practijk de elementaire richtmethode moeten worden toegepast, omdat wij daarbij de giootste zekerheid hebben, dat door de zeer ruim gestelde grenzen der voorhoudsafstanden het doel tenminste gedurende een deel van den strooigang zich in den bundel zal bevinden. Wij gooien daarbij weliswaar wat patronen weg, maar zóó erg veel is dat nu óók weer metwij moeten niet vergeten dat over het algemeen slechts gedurende enkele seconden op een vliegtuig gevuurd zal kunnen worden en in die korte tijdstippen gaat er heusch niet zooveel munitie uit. Gaan wij nu eens na, wat de 24 maanden practische toepassing sedert het verschijnen van ons V.S. Mitr. (uitgave 1934) ons geleerd hebben t.a.v. het onderricht in het vuren op vliegtuigen. Wij zien dan allereerst, dat wij ruimschoots voorzien zijn van allerlei hulpmiddelen ten behoeve van dit onderwijs vliegtuig modellen van verschillende grootte, welke gebezigd kunnen wor den als vaste en als bewegende modellen met behulp van daartoe speciaal verstrekte hulpmiddelen en inrichtingen. Bovendien geeft het Voorschrift uitgebreide aanwijzingen t.a.v. dit onderricht, zoo dat van die zijde inderdaad al het mogelijke gedaan is, om het bereiken van gunstige resultaten bij dit onderricht te bevorderen Eén groot bezwaar is geweest, dat wij gedurende al die maanden c" kezit zdn geweest van de Maleische uitgave van het .S. Mitr., welke uitgave eerst kortelings verkrijgbaar werd be steld Dit werd als een zeer groot nadeel gevoeld, want al mogen VTr normale. omstandigheden een voldoende kennis van e Maleische taal bezitten, voor dergelijke bijzondere omstandig heden, waarbij het gaat om het duidelijk bijbrengen van speciale begrippen als voorhoudsafstanden, naderingshoeken, parallel- vluchten, schuine vluchten, overvluchten, enz. schiet de kennis dier taal van velen toch te kort. Tenslotte dan kunnen de bereikte resultaten bevredigend ge noemd worden, voor wat betreft de elementaire richtmethode 326

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 40