met de volmaakte richtmethode wil het echter nog niet erg vlotten bij het lagere Inheemsche kader en de manschappen. Naar onze meening ligt de reden hiervan in het feit, dat door het groote aan tal factoren, welke bij deze methode een rol spelen en welker in vloeden in rekening moeten worden gebracht, thans nog de gren zen van het practische bevattingsvermogen bij bedoelde leerlingen worden overschreden. De practische toepassing van het geleerde is helaas nog niet mogelijk geweest, want wij beschikken nog niet over een inrichting, welke het mogelijk maakt om de bereikte resultaten van het onderricht te toetsen aan de trefferresultaten, welke met scherpe patronen zouden kunnen worden verkregen op vliegtuigschijven, welke zich op natuurlijke wijze aan den schutter vóórdoen. In art. 256 en 257 is inderdaad een ingenieuze oplossing gevonden, ten einde met behoud van de in werkelijkheid benoo- digde voorhoudsafstanden de richtmethoden te kunnen toepassen op vliegtuigschijnen, welke op bepaalde onderlinge afstanden en met overeenkomstige snelheid langs een kabel kunnen worden voortbewogen (zie ook de tabellen van bijlage VI in het V.S. Mitr.) Volgens W.J. '34 der I.K.V. (bldz. 260) schijnt de groote moei lijkheid daarbij gelegen te zijn in het feit, dat men er nog niet in geslaagd is, de technische oplossing te vinden, die het mogelijk maakt om de vliegtuigschijven regelmatig voort te bewegen met de vereischte snelheden van de tabel in Bijlage VI vnd. Die moei lijkheid lijkt ons toch wel oplosbaar indertijd brachten wij te bevoegder plaatse een methode voor, welke n.o.m. practisch uit voerbaar was zonder veel onkosten. Bedoelde inrichting is afge beeld in fig. 6 achter in dit nummer voor de beschrijving en de toelichtingen wordt verwezen naar „Hulpmiddelen en instrumen ten" hieronder. Hulpmiddelen en instrumenten. De richtingcontroleur in den vorm van een richtbril, zooals beschreven in het September-nummer 1935 van het I.M.T., wordt thans bij M. 1 geregeld bij het onderwijs in het richten op vlieg tuigen gebruikt. Daartoe werden nog twee modellen volgens het ontwerp aangemaakt, hetgeen practisch niets behoeft te kosten en door iederen geweermaker bij de afdeeling gemakkelijk kan geschieden. Dit instrument voldoet zeer goed en voorziet in een dringend gevoelde behoefte bij het onderricht. Dz. werd intusschen een ontwerp gemaakt voor een automa tische elevatie-indicator (zie fig 1), waarvan tevoren alhier een model in beproeving werd genomen. Dit instrument bestaat uit een klemstuk voor de bevestiging aan den steel van de kring korrel, een sectorvormig boogstuk (sector van 90 graden), dat van 0 tot 90 en opklimmende met 15 graden, van merkstreepen 327

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 41