is voorzien, en voorts uit een slinger, uitgevoerd in den vorm van een wijzer met pijlspits, aan de onderzijde verzwaard en aan de bovenzijde draaibaar om een asje aan het boogstuk bevestigd. De werking is uiterst eenvoudig het boogstuk volgt de door den mitrailleur aangenomen elevatiede slinger (wijzer) blijft echter voortdurend in verticale positie en wijst daardoor automatisch langs den cirkelboog aan, hoe groot die elevaties bedragen (tot op 5 graden nauwkeurig). De bedoeling is, dat de helper, die rechts van het wapen staat tijdens het vuren, telkens den schutter waarschuwt (door het afroepen, of door het opsteken van zijn vingers) zoodra belangrijke elevatie-grenzen zijn bereikt (30, 45, en 60 graden)Ook dit instru ment kan met weinig moeite en kosten bij iedere afdeeling worden vervaardigd het heeft het voordeel, zeer eenvoudig en „trouble- proof" te zijn en het kan bij de gegeven afmetingen gemakkelijk medegevoerd worden in het kistje voor luchtdoelrichtmiddelen. Enkelen achtten het echter een bezwaar, dat er een ander persoon, n.l. de helper, moest worden ingeschakeld voor het kenbaar maken der elevaties men zou een inrichting prefereeren, waarbij het mogelijk was dat de schutter zelf voortdurend de bereikte eleva ties kon waarnemen. In deze richting verder zoekende zijn wij gekomen tot twee verschillende oplossingen voor dat probleem. Modellen daarvan zijn bij M. 1 in gebruik ter verdere beproe ving. Fig. 2. geeft een beschrijving van één dier oplossingen, n.l. een automatische elevatie-indicator, die bij bepaalde elevaties een gekleurd vak in de onmiddellijke nabijheid van de kringkorrel zichtbaar maakt (rood bij 30 gr, wit bij 45 gr, blauw bij 60 gr en geel bij ongeveer 80 gr). Hierdoor kan de schutter, zonder zijn blik af te wenden van zijn doel, door den kleurindruk zélf de aanwijzingen verkrijgen betreffende de door het wapen bereikte elevaties. Ook hiervan is de werking uiterst eenvoudig en „troubleproof", doch de afmetingen van het instrument konden door de bijzondere eischen, welke er aan gesteld werden, niet beperkt blijven tot die van het vorige, waardoor het thans niet in het kistje voor lucht- doel-richtmiddelen kan worden vervoerd. Het bestaat in hoofd trekken uit een klemstuk zooals bij het vorige toestel, met een vast boogstuk, dat thans echter is uitgevoerd als een sectorvormige trommelschaal, waarop aan de zijde, welke naar den schutter toe gekeerd is, telkens over 15 graden van den cirkelboog, een vak gekleurd is (rood, wit, blauw en geel). De slinger is uitgevoerd als een sectorvormig scherm, dat in den nul-stand de trommel- schaal geheel bedekt, en dat voorzien is van een rechthoekig luik, eveneens over 15 graden van den cirkelboog aangebracht en wel zóódanig, dat de genoemde elevaties (30, 45, 60 en 80 gr.) de over eenkomstige gekleurde vakken van de trommelschaal door het 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 42