luikje zichtbaar worden. Bij de beproevingen is gebleken, dat de schutter inderdaad door de kleurindruk in staat is, de overeen komstige elevaties van zijn wapen te onderkennen, zonder met zijn blik het doel los te laten Fig. 3. betreft de tweede oplossing, n.l. een automatische ele vatie-indicator met electrische indicatie. Hierbij is van hetzelfde principe uitgegaan, n.l. dat de schutter zelf moet kunnen waar nemen onder welke elevatie hij vuurt, zonder zijn blik van het doel af te wenden. Dit wordt hier bereikt, door middel van electri sche lampjes, welke beurtelings ontstoken worden op het moment, dat de overeenkomstige elevaties zijn bereikt, n.l. bij 30 gr. een rood gekleurd lampje, bij 45 gr. een wit-gekleurd en bij 60 gr. een blauw-gekleurd lampje. De drie lampjes zijn onder elkaar in een lampenhuisje ondergebracht, onmiddellijk onder de kringkorrel, dus recht in het richtveld van den schutter, zonder dat daardoor zijn richtveld wordt onderschept. Het toestel bestaat weer uit een klemstuk ter bevestiging aan den steel van de kringkorrel, en uit een sectorvormig boogstuk met een slinger, welke om een asje draaibaar aan dat boogstuk is bevestigd (draaibaar in het vlak van de schootsrichting)Aan het metalen boogstuk is een boog vormige reep eboniet (troliet, trolitax of pertinax, isolatie-mate riaal, veel in de radiotechniek gebruikt) bevestigd, op welke reep een drietal messingen contact-plaatjes zijn aangebracht, welke contact-plaatjes ieder afzonderlijk met een correspondeer end elec- trisch peertje (4% Volt) zijn verbonden. Aan den slinger is een veerend sleepcontact bevestigd, dat bij de beweging van den slinger opvolgend in aanraking komt met de drie contact-plaatjes, waardoor achtereenvolgens de overeenkomstige peertjes worden ontstoken, daar dan de betrekkelijke stroomkringen worden ge sloten. Het in de figuur gegeven schakel-schema verklaart den stroomloop. Als lichtbron wordt gebruikt een platte 4% Volts zaklantaarn-batterij, welke in een houder ter zijde tegen één der beenen van het poortvormig onderstuk van den kringvizier-voet bevestigd wordt. Een deel van den stroomkring wordt gevormd door de metaal-massa van het wapen, korrelsteel, klemstuk, boog stuk en slinger. De andere pool van de batterij wordt met een geïsoleerden draad parallel geschakeld met de drie lampjes, waarvan de overblijvende contacten elk afzonderlijk verbonden zijn met de reeds genoemde contactplaatjes op den ebonieten reep. Aan de hand van het vorenstaande is de werking eenvoudig: bij 30 graden elevatie raakt het sleep-contact van den slinger het eer ste messingen contactplaatje, waarmede de stroomkring voor het roode lampje gesloten wordt en dit begint te lichten, enz. De schut ter krijgt dus telkens in zijn richtveld een duidelijk-zichtbaar tee- ken om hem te waarschuwen, dat hij onder een bepaalde elevatie vuurt. Zoo lang die elevatie niet verandert, blijft ook het overeen komstige lampje branden. Door de afmetingen van de contact- 329

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 43