Mitr. minder goed mogelijk, aangezien daardoor de lengte van den onder 45 gr. geplaatsten steunpaal (rechts op fig. 13 V.S. Mitr.) onpractisch groot zou moeten worden. Fig. 5. geeft een afbeelding van een dz. voorgesteld ontwerp ter moderniseering van ons luchtdoelvizier. Door het aanbrengen van een klemkop met klemschroej aan de bovenzijde van het viziervoetstuk, en een staaf ter bevestiging van het vizier zelve, wordt het mogelijk om onze bestaande richtmiddelen met behoud van de thans geldende richtmethoden, ook geschikt te maken voor vliegsnelheden, welke ver boven de 240 km./uur zijn gelegen. De op deze wijze verkregen verstelbare richtas kan ingesteld wor den voor doelsnelheden van 200, 240, 300, 360 en 400 km./uur hetgeen voorloopig voldoende mag worden geacht. Bij het ontwer pen van dit systeem heeft de eisch voorgezeten, dat deze moder niseering bereikt moest worden met een zoo mogelijk aantal wij zigingen aan de onderdeelen der thans bestaande richtmiddelen en met behoud van de huidige richtmethoden. De onderdeelen van dit instrument kunnen door de afmetingen, welke zij hebben, worden opgeborgen en vervoerd in de bestaande kistjes voor luchtdoelrichtmiddelen. Klembus en verstelbare richtstaaf zijn zoodanig ontworpen, dat de oorspronkelijke hoogte van de richt lijn onveranderd blijft; hierdoor kunnen de oorspronkelijke vizier- hoeken ongewijzigd gehandhaafd blijven, t.w.: kringkorrel onderin het richtraam 100 m. kringkorrel midden in het richtraam 535 m. en kringkorrel bovenin het richtraam 800 m. In dit verband willen wij nog een bezwaar van onze kring korrel naar voren brengen, vooral, aangezien dit bezwaar gemakkelijk en met weinig kosten uit den weg kan wor den geruimd. Wij bedoelen hier de bladvormige verdikking aan de onderzijde van de kringkorrel, welke verdikking blijkbaar noodig werd geacht ter verkrijging van een ste vige bevestiging van de kringkorrel op haar steel. Deze verdik king nu is buitengewoon hinderlijk bij het richten, omdat daardoor een onsymmetrische vorm van de kringkorrel ontstaan is, welke een juiste beoordeeling van den goeden stand van de kringkorrel in het richtraam (onderin, middenin of bovenin) bemoeilijkt. Wij achten het méér dan voldoende, wanneer de kringkorrel zonder de ze bladvormige verdikking met de daarin aanwezige klinknagels, eenvoudig d.m.v. een doorboring van den ring onmiddellijk wordt vastgeklonken op (gelascht aan) den steel. Tenslotte geeft fig. 6. een overzicht van een inrichting, zooals wij ons die gedacht hebben, voor het regelmatig voortbewegen van vliegtuigschijven ten behoeve van de schietoefeningen met scherpe patronen. Wij zien hier een motoraggregaat, hetwelk kan bestaan uit een ouden automobielmotor, waaraan de koppeling en de versnellingsbak niet mogen ontbreken. Deze onderdeelen zijn n.l. onontbeerlijk ten einde den motor vrij te kunnen laten draaien, 331

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 45