niemand, die dezen krijg en de omstandigheden, waaronder hij moest worden gevoerd, heeft bestudeerd, verbazen, hetgeen VON LETTOW-VORBECK zelf als volgt vergoelijkt„Es war ja auch gar nicht möglich, dasz die Herren, die spater als Abteilungsführer so ausgezeichnetes leisteten und sich in den Rahmen des Ganzes ein zufügen verstanden, die hierzu notwendige Schulung schon von Anfang an mitbrachten." J) Ook onze Indische voorschriften wijzen in de richting, dat bij de opleiding ook aan het aankweeken van den geest van initiatief de noodige aandacht dient te worden besteed. Al wordt zulks niet steeds met name genoemd, aandachtige bestudeering van A.T.V., V.O.I., R.I., A.V.O. leidt toch tot deze gevolgtrekking. Wil men echter gaan opleiden, dan dient in de eerste plaats duidelijk voor oogen te staan, welke resultaten men met die oplei ding beoogt. Generaal WOIDE heeft in zijn boekwerkje: „Die Selbstandigkeit der JJnterfuhrer im Kriege" een aantal eischen geformuleerd, welke aan den (theoretisch) volmaakten onder commandant ten aanzien van het initiatief-vraagstuk dienen te worden gesteld. Zij luiden als volgt: a. geoefend zijn in het zelfstandig denken, het zelfstandig op eigen verantwoording handelen in het raam van het geheel, zonder daarbij persoonlijke overwegingen te laten dominee- ren 2) b. onophoudelijk streven naar een duidelijk begrip van het geheel en niet slechts naar de partieele beteekenis der omstandig heden c. op de steeds wisselende gebeurtenissen reageeren d. zelfstandig de bevelen, welke hij onder de gegeven omstandig heden te verwachten heeft, voorbereiden 3) e. de ontvangen bevelen naar hun geest (beteekenis) en niet naar den letter opvatten f. de eventueele leemten in de bevelen naar eigen inzicht aan vullen 4) g. nooit vragen: hoe?; alle détails zelf regelen en daarvoor de verantwoording op zich durven nemen h. bij de uitvoering van een bijzondere opdracht nimmer de alge- meene taak uit het oog verliezen i. wanneer omstandigheden worden aangetroffen, welke de uitvoering van de opdracht onmogelijk of overbodig maken, zich zelf een nieuwe opdracht stellen op den grondslag van b Derde Boek, Hoofdstuk I. 2) Bedoeld wordthet nastreven van persoonlijke succesjes. 3) Onder „voorbereiden" te verstaanreeds die maatregelen treffen, welke de uitvoering van het te verwachten bevel reeds inleiden. J) Uiteraard aangepast aan de plaatselijk aangetroffen omstandigheden. 335

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 51