„de zoo noodige rust in den troep. Een officier heeft ons eens „verteld, dat men in den troep zoo vaak de opmerking hoort „dat „is mij niet gelast" of wel, „dat is mij niet geleerd", niettegenstaan de het noodige in de voorschriften is terug te vinden." En juist door ons oefensysteem, waarbij gebruik wordt gemaakt van een ensceneeringstroep, waardoor de commandant het in de hand heeft de aan de onder-commandanten verstrekte opdrachten door andere omstandigheden te laten doorkruisen liggen talloos veel mogelijkheden om juist de ontwikkeling en het aankweeken van het initiatief bij deze laatsten het volle pond te geven. Ook in den dienst in de buitengewesten, waar vaak een onderofficier- patrouillecommandant voor het zelfstandig nemen van beslissingen kan worden gesteld, is deze vaardigheid van geest onontbeerlijk, (zie V.P.T.L. punt 12)Zoo zal men ten slotte tot het beoogde doel geraken, waarbij men met vertrouwen den onder-aanvoerders de hun toekomende taak op de schouders kan leggen. Reeds hiervoren stipten wij het even aan: het hevel. Het is thans de plaats hier even langer bij stil te staan om de volgende vragen te beantwoorden „In hoeverre dient in het bevel plaats open te blijven voor het initiatief Waar ligt de grens tusschen het onvoorwaardelijk opvolgen van het bevel en de vrijheid van handelen Het Reglement de l'infanterie vermeldt hieromtrent in punt 118: „Le chef fixe le but a atteindre; le subordonné a le choix des „moyens, sous réserve de l'obligation d'atteindre le but assigné. „Dans la rédaction de ses ordres, tout chef fait, a l'initiative de „ses subordonnés, une part d'autant plus grande, qu'il a plus de „confiance dans leur capacités. II guide de plus prés ceux qu'il „juge inexpérimentés et se fait rendre compte a temps des résolu- „tions qu'ils ont prises. „En descendant les échelons de la hiërarchie, les ordres laissent „aux exécutants une initiative de plus en plus restreinte, pour „arriver a être, dans le groupe, de simples commandements." Zeer sterk spreekt uit deze redactie het belangrijke element dat mede den opbouw van het bevel beheerscht bekendheid met de persoonlijke en vakkundige kwaliteiten van den onder-com mandant, voorwien het bevel is bestemd daarnaast dienen uiter aard steeds de tactische omstandigheden, waaronder het bevel zal moeten worden uitgevoerd en voor zoover deze zijn te overzien, den vorm van het bevel te beheerschen. Kenschetsend in dit verband zijn de volgende aanteekeningen van den generaal VON LETTOW VORBECK uit den strijd in OOST-AFRIKA. „Von entscheidender Wichtigkeit war bei diesen „Unternehmungen die Persönlichkeit des Unterführers, der jeweils „zuerst auf den Feind stiesz. Er durfte keine Zeit verlieren und „deshalb auch keine Befehle abwarten." Want juist bij dezen sterk 338

Indisch Militair Tijdschrift | 1936 | | pagina 54